Hafta sonu Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) İl kongresine davetliydim.

Hafta sonu Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) İl kongresine davetliydim.

Davete icabet etmek hem dini hemde töremiz gereği olduğu için kalktım gittim Atatürk Spor Salonu’na…

Salon hem tribünleri hem de zemine yerleştirilen sandalyeler ile tıklım tıklım dolu. Hatta salonun dışında da inanılmaz bir kalabalık vardı. Son yıllarda gördüğüm en kalabalık il kongresi diyebilirim.

En ön sıraya MHP’nin önceki dönem il başkanları, ilçe başkanları ile genel merkezden,  komşu illerden gelen misafir ülkücüler  ve mevcut belediye başkanları oturmuştu.

Kimler var kimler yok diye şöyle bir göz gezdirdim merkez ve ilçelerden MHP’nin hemen hemen tüm emektarları vardı.

MHP’nin genç ve beyefendi il başkanı Emre Şahin, kendi düğünüymüş gibi  emsalleri ve küçükler ile tokalaştı, büyüklerinin ise ellerinden öpmesi dikkatlerden kaçmadı.

Bir süre sonra salona Ak Parti Milletvekili Halil Uluay en önde arkasında Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel ve heyeti sırayla salona girerek iktidar ortaklarının bu özel günlerinde ellerini sıktılar ve yanlarında yer aldılar. MHP’lilerin Halil Uluay ve ekibini ayakta karşılaması dikkat çekti.

Hemen sonra salondaki herkes ayağa kalktı ve bir alkış tufanı koptu. Herkes  kapı girişine bakmaya başladı. Salona giren kişi,  rahatsızlığı nedeniyle evinden çıkamayan uzun yıllar Kastamonu Belediye Başkanlığı yapmış  Ülkücülerin büyük takdirini toplayan  Turhan Topçuoğlu’ndan başkası değildi.

Sonra Kastamonu Atabeygazi Mehteran Derneği’nin mehter takımı sırayla gelerek yerlerini aldı.

Önce Kur’an-ı Kerim, ardından  ebediyete intikal eden şehitler  için dua edildi.

Atabeygazi Mehter Takımı salonu dolduranlara uzun süre coşku dolu anlar yaşattı.

Divan kurulu başkanlığına MHP Kütahya Milletvekili ve İçişleri Komisyon Başkanvekili Ahmet Erbaş seçildi.

Divana ise Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, Türk Hukuk Enstitüsü Genel Merkez Üyesi Av.Alperen Özdemir seçildi.

Erbaş,ın konuşmasının merkezinde; salonu dolduranların Turhan Topçuoğlu’na gösterdiği sevgi ve saygının takdire şaşan olduğunu  ifade etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Mütevazi kişiliği, güler yüzlü ve dik  duruşu ile Kastamonulu ülkücülerin sempatisini kazanan ve genel kurula  tek aday olarak giren  Emre Şahin, delegeleri selamlamak ve açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edildiğinde yine salonda büyük bir alkış tufanı koptu.

Şahin, güzel hitabeti ve gür sesi ile az ve öz konuştu. Herkesi selamladıktan sonra gerek  ülkücülerin dik duruşunu ve gerekse  partisinin en son milletvekili seçimlerindeki oyunun düşmüş olmasına atıfta bulunarak Necip Fazıl Kısakürek’in;

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!

 

Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen!

Çatlarsan, seni doğuran kısrak utansın!”

Mısralarıyla  konuşmasını tamamlayarak kürsüden yine alkış tufanı  ve ellerini havaya kaldırarak Bozkurt işareti yaparak salondakileri selamladı.

Genel kuruldaki konuşmacıları satır satır  analiz etmeyeceğim. Bunlar zaten sosyal medyada, yerel gazetelerimizde ve internette aktarıldı.

Emre Şahin, MHP’de ve Kastamonu siyasetinde her geçen gün reytingi yükselen bir isim.

Ülkücü camiada üst seviyede seviliyor… Milletvekili seçimlerinde yapacağı hiçbir şey yoktu çünkü Emin Çınar’ın milletvekili adaylığı için  istifası sonrası geçici olarak göreve getirilmişti.

Genç İl Başkanı Şahin ilk sınavını Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde verecek.

Ha bu arada yerel seçimler demişken; Her partide olduğu gibi MHP’de gerek Ankara kulislerinde gerekse Kastamonu yerelinde konuşulan isiler yok değil.

MHP’de konuşulan isimler  arasında en çok şu isimler dikkat çekiyor;  İsmail Hakkı Özcebeci, İbrahim Maşalacı, Tarık Ziya Çağılcı, Hayati Hamzaoğlu, Resul Köprülü ve Tahsin Babaş…

Not: (Tahsin Babaş’ın Ak Parti ile MHP’nin ortak adayı olacağı son günlerde hem Ankara’da hemde Kastamonu’da sıkça konuşuluyor!)

Evet MHP’nin genel kurulu özetle böyleydi… Bekleyip görelim bakalım diğer partilerimizin genel kurulları nasıl geçecek?

GÜNÜN SÖZÜ

"Politikada hiçbir şey kazayla olmaz. Olmuşsa, öyle planlanmıştır."

(F.D.Roosevelt)