31 Mart yerel seçimlerinin analizini üç ana başlıkta yapmaya devam edelim…

Bugün sizlere Kastamonu Merkez’de çeyrek asrı aşkın bir süre iktidarda olan MHP’nin neden kaybettiğini anlatacağım. Bir sonraki makalemde de AK Parti’nin neden kaybettiğini ve en son olarak da CHP’nin neden kazandığını sizlere özetle anlatmaya çalışacağım.

Kastamonu’da Süleyman Yücel ile başlayan MHP dönemi Turhan Topçuoğlu ile 3 dönem devam etti ve nihayetinde Galip Vidinlioğlu ile son buldu.

Peki MHP bu kadar uzun bir süre Kastamonu’yu yönetmişken ve bu kadar çok seçim kazanmışken Merkez’de neden büyük bir düşüşle seçimi kaybetti?

1- Bana göre en önemli sebep Yüksel Aydın… İl başkanlığında girdiği 2019 seçimlerinde halk ile kucaklaşabilecek, sürekli halkın içerisinde yer alabilecek bir aday belirleyemedi! 2019’da değil Galip Vidinlioğlu ile seçime girmek teşkilatın içerisinden kimi aday gösterse seçimi zaten kazanacaktı! (O dönem iklim buna çok müsaitti.)

2- Galip Vidinlioğlu’nun 5 yıllık yönetiminde inanılmaz bir gurur, kibir ve insanlara tepeden bakma, halktan kopuk, sürekli kendi çıkarlarını ve keyfini düşünen, sürekli il dışında, teşkilatının uyarılarına kulağını tıkayan ve ‘her şeyi ben biliyorum’ edasında olması. (5 yardımcısını da uzaklaştırması.)

3- Eski vekil ve il başkanı Emin Çınar’ın ise o dönemde suya, sabuna dokunmadan sessiz bir yönetim tarzı ile partiyi yönetmesi ve Galip Vidinlioğlu’nun teşkilata verdiği zararları görmezden gelmesi veya yetersiz müdahalelerde bulunması.

4- Galip Vidinlioğlu’nun o dönemin il başkanı Yüksel Aydın’ı genel merkeze giderek ‘Ben böyle biri ile çalışamam’ diyerek sürekli şikayet etmesi ve akabinde rahat bir çalışma alanı kendisine açması.

5- Ardı arkası kesilmeyen Yüksel Bey ile Galip Bey arasında kapalı kapılar ardındaki çekişme ve kavgalar… Devamında Sayın Aydın’ın genel merkezdeki ağırlığını kullanarak MYK üyeliğine seçilmesi ve devamında 31 Mart seçimlerine kendisini aday gösterttirmesi.

6- Yüksel Bey ve Galip Bey arasında yaşanan bu iç çekişme hem belediye içinde hem de teşkilatta inanılmaz bir rahatsızlığa neden oldu ve partiden uzaklaşmalar başladı!

7- Genç ve yeni il başkanı Emre Şahin’in Yüksel Aydın arasındaki güvene dayalı ilişki veya biat yeterince öz eleştirinin yapılamaması.

8- Tabi ki ülke ekonomisinin iyi yönetilememesi ve toplumun her kesiminde hissedilen gelir ve refah payının giderek azalması.

Evet MHP 2019’da Kastamonu’nun Merkez ile birlikte Tosya ve Taşköprü gibi üç büyük belediyesi ile birlikte toplam 7 belediyeyi kazanmış ve büyük bir öz güven ile 31 Mart yerel seçimlerine girdi.

31 Mart’ta ise Merkez ile diğer büyük ilçe Taşköprü’yü kaybetti ama toplam da 7 olan belediye sayısını da 8’e yükseltti.

Bir başka açıdan bakıldığında ise aslında MHP sadece Kastamonu merkezi kaybetti. Belediye sayısını artırdı ve hatta il genel meclisi üye sayısını da artırdı. İl genel meclisinde alınan oyu düşününce AK Parti ile MHP başarılı CHP başarısız görünüyor. (AK Parti 24, MHP 17 ve CHP 5 İGM üyesi.)

Tabi MHP merkezde başarısız oldu ancak başarılı olduğu ilçelerde yok değil. Mesela MHP tarihinde ilk defa Cide ve Azdavay’da seçim kazandı. MHP’nin ilçelerdeki kazandığı belediyelere ve İl Genel Meclisi’nde aldığı oy ve çıkarttığı 17 üyeye bakıldığında da aslında hiç de başarısız olmadığı görülüyor.

Bana göre MHP il genelinde oldukça başarılı sadece Kastamonu merkez ve köylerinde başarısız bir dönem geçirdi. Bunun sebeplerini ise yukarıda 8 maddede sıraladık.

MHP’ye yakın kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, il ve ilçe teşkilatlarında yeniden bir yapılanmaya gidileceği yönünde…

Kastamonu’daki ülkücülere geçmiş olsun dileklerimi iletiyor bundan sonraki süreçte kendilerine başarılar diliyorum.

Cuma günü de “AK Parti neden kaybetti?” analiz etmeye çalışacağız.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hepiniz birer Türk Bayrağı'sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.”

(Alparslan Türkeş)