İzzet Sarı yazdı..

“Parti meclisimizin kararı ile Kastamonu Belediye Başkan adayımız yoldaşım ,kardeşim Hasan olmuştur…”

Evet saygıdeğer okurlar bu cümlelerle duyurdu CHP  eski il başkanı yeni Parti meclisi üyesi Hikmet Erbilgin, Hasan Baltacı’nın adaylığını.

En son milletvekili seçimlerinden biraz önce konuşmuştuk Hasan Baltacı ile. Bu zaman diliminde ne hikmetse sürekli benden uzak durdu.

Henüz Kastamonu Belediye Başkanlığı adaylığı açıklanmadan önce pazar günü tam Gazi stadı’nın protokol tribünü girişine adım atacaktım ki telefonum çaldı. Arayan Hasan Baltacı’ydı…

Çok kısa bir görüşme oldu.

“Ben Hasan Baltacı’nın yerinde olsam…” başlıklı makalem yayınlanmıştı o gün.

Buyurun sayın vekilim diye telefonu açtım…” İzzet bey size bir tavsiyem olacak! Lütfen siz esnaflık falan yapmayın! Siz iyi bir gazetecisiniz ve biz sizi hep böyle görmek istiyoruz. Birde makalede bahsettiğiniz benim Meclis kulisinde görüştüğümü yazdığınız hemşehrimiz olan gazeteci ile Kastamonu’ya geldiğinde bir çay içmek isterim.” dedi 

Bende bir şeyler söylemek istedim ama Hasan bey bana fırsat vermeden “ İyi günler deyip telefonu kapattı.

Sonra, Hasan Baltacı ile birbirlerine yoldaşım diye hitap eden Hikmet beyle bir iki defa irtibatımız oldu.

Hikmet bey ile Hasan beyin samimiyeti tam üniversite yıllarına  dayanıyordu. Afyon’da beraber okumuşlar  aynı yurtta kalıp aynı partide mücadele etmişler. Dahası o yıllarda  Atatürk’e ve Anayasal düzene karşı olan ve Anayasa Mahkemesi tarafından PKK’ya yardım ve yataklık yapmaktan kapatılan EMEP’de  beraber duvarlara yazı yazmışlar ve beraber pankartlar asmışlar.

Hasan Baltacı, babasının mesleğini yaparak geçimini sağlamak için Kastamonu’ya dönmüştü yıllar önce.   Baba mesleği olan harita mühendisliğini seçmişti.

 Doğuştan gelen bir yüz ifadesi var bu yüzü insanları kendisine çekiyor. Doğru fotojenik bir yüz.

Hasan Baltacı’nın insanlara sempatik  gelmenin ötesinde başka yönleride yok değil tabi ki.

Yoldaşı Hikmet bey ile bir strateji geliştirmişler; Hasan bey iyi polis, Hikmet bey kötü polisi oynayacaktı. Bu strateji Milletvekili seçimlerinde gördük.

8 ay önce milletvekili seçimlerinde kendisine oy veren ilçelerdeki seçmenlerinin tüm uyarılarına ve ısrarlarına rağmen Hasan bey , Parti meclisimizin kararı diyerek Kastamonu Belediyesi’ne aday oldu.

Hayırlı uğurlu olsun diyelim.

Özgür Özel liderliğindeki CHP’nin tek  bir stratejisi var. Tek hedefleri Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP’nin oyunu yükseltmek.

Eğer Kılıçdaroğlu’nun bir önceki yerel seçimlerde aldığı oyun üzerine çıkarlarsa kendilerini başarılı sayacaklar!  Şayet altında oy alırlarsa parti içindeki muhalefetin okları Özgür Özel ve yönetim kadrolarına odaklanacak.

İşte bunun için Tunceli’den gür bir şekilde açıklama yapıyor Özgür Özel…

 Ne diyor; “Bu yerel seçimlerde Kırıkkale’yi de Kastamonu’yu da alacağız!  Deniz kenarlarından yavaş yavaş içeriye doğru gideceğiz!” diyor.

Aslında Özgür Özel’de tüm gerçekleri görüyor. Bu yerel seçimler onun ilk sınavı olacak. Şayet en son belediye seçimlerinde aldığı oy oranının altında kalırsa bu sefer  Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ve arkadaşları partinin başına geçmek için çaba harcayacaklar.  

 Bunun için Özgür Özel, dengeleri korumak için Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli’den  bağırmak zorunda kaldı. Bunun için Afyon’da Burcu Köksal hanımı belediyeye aday gösterdi.

Burcu hanım demişken , daha dün  o meşhur Afyon olayları  Türkiye gündemine oturduydu. Tüm Türkiye’nin gündemine oturan CHP Afyon Milletvekili ve Grup başkanvekili Sayın Burcu Köksal hanımın kendi memleketinde kendi partilileri için “ Hırsızlar dışarı…” diye bas bas bağırdığı olaylar..

Normal de  CHP’nin Afyon teşkilatı(!) Özgür Özel’ci değil. Hasan Baltacı ve Hikmet Erbilgin gibi aşırı  yoldaş grubundan…

Normalde Kılıçdaroğlu’nun çok tuttuğu ve grup başkanvekili yaptığı Burcu hanımı Afyon’dan aday gösterilme ihtimali neredeyse sıfırdı. Ama Özgür Özel partinin içindeki Kılıçdaroğlu’nun kadrolarını bir  şekilde İmamoğlu ve Kaftancıoğlu’na karşıda korumak zorunda. Burcu Köksal’ı işte bunun için Afyon’dan aday yaptılar. Afyon İl teşkilatı Hikmet bey ve Hasan Baltacı gibi devrimci ve EMEP geleneğinden gelen yoldaşlardan oluşuyor! Burcu Köksal hanım ise daha ılımlı  bir sosyal demokrat.  Bakalım Afyon  il ve ilçe teşkilatları Burcu hanım için ne kadar çalışacak göreceğiz.

Valla  doğrusunu söylemek gerekirse bende Afyon seçimlerini çok  merak ediyorum.

Evet sevgili okurlar, CHP’nin genel bir fotoğrafına baktıktan sonra yeniden dönelim bizim memleketteki yoldaşlara…

Hasan beyin sempatik yüzü ile çevresini etkilemeye çalışan CHP, aslında bu sefer hiç olmadığı kadar seçimlere asılacak.

Neden asılacak çünkü; Aslında  Özgür Özel tam olarak içlerine sinmese de, Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy’un üzerine çıkmak için güç birliği yapmak istiyorlar.  Bunu da bir şekilde yapabilirdi oda sağdan oy devşirerek.

CHP’nin hem genel, hem de Kastamonu özelindeki yeni politikaları tam da böyle olacak.

Bir önemli konuyu daha sizlerle paylaşarak makaleme son vermek istiyorum.

2024 yılında  ilk kurulan  siyasi parti “Emekliler Partisi” oldu.

Son dönemde emekliler biraz ihmal edildi ya… İşte bunu fırsata çevirmek isteyen aşırı sol eğilimli düşünürler! Emekliler Partisi’ni kuruverdi.

Peki Emekliler Partisi’nin Kastamonu teşkilatını kim kurdu ve yöneticileri kimler diye soracak olursanız onu da bir sonraki makalemde sizlere aktaracağım.

Kalın sağlıcakla…

GÜNÜN SÖZÜ

“Kurumlar ve siyaset boşluk kabul etmez…”