Mustafa Balcı Yazdı... Akaryakıt, telefon, kredi kartı, su, elektrik, kira, gıda, ulaşım, giyece...

Mustafa Balcı Yazdı...

Akaryakıt, telefon, kredi kartı, su, elektrik, kira, gıda, ulaşım, giyecek, vergi ve eğitim gibi uzayıp giden tüm bu maddele gelen zamlara kim dur diyecek..? 14 Mayıs'ta TBMM'ne gönderdiğimiz milletvekillerimiz mi? Yada Milletvekillerimizle boy boy hatıra fotoğrafı çektirenler mi? Yoksa zamlara alıştırılan geçim derdine düşmüş gariban vatandaş mı? İşi, kazancı yolunda olan, kaygılanacak bir durumu olmayan, kötü bir durumdan herhangi bir zarar görmeyecek durumda olan, bu ekonomi düzeninde fırsatçılık yapıp parasına para katan 'tuzu kuru' olanlar mı bu zamlara dur diyecek?

Esnaf, çiftçi ve vatandaş akaryakıta gelen zamlardan bıktı

Brent petrol ve dolar kurundaki hareketlilik ile KDV ve ÖTV oranlarında yapılan zamlar benzin ve motorin fiyatlarında da değişikliğe neden oluyor. Yine bu gece motorine bir zam daha geliyor. Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 55 kuruş zam gelecek. Kastamonu'da 34.74'ten satılan motorinin fiyatı 36,29 lirayı geçecek. Pompa fiyatları şirketlere göre küçük değişkenlikler gösteriyor olsa da adeta sağanak şekilde iğneden ipliğe her şeye yapılan zamlar vatandaşları isyan noktasına getirdi.

Özellikle akaryakıta yapılan büyük zamlar, özellikle esnaf, çiftçi ve taşımacılık işi yapanların adeta belini büktü. Bu zamanlara daha ne kadar devam edileceği ve özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşların bu şartlarda nasıl geçimini sağlayacağı Allah'a kalmış durumda...

BİR AYDA 500 LİRALIK BENZİNDE 8,5 LİTRE KAYIP

Akaryakıta gelen zamlar özellikle sosyal medyalarda iyiden iyiye eleştirilmeye ve tiye alınmaya başlandı... Bir ay arayla aldığı akaryakıt fişlerini saklayıp karşılaştırma yapan bir sürücü, sadece bir ayda 500 liralık akaryakıtta 8,5 litre yani 144 Lira kayıp yaşadığını belirtti.

Kastamonu merkezde ikamet eden O vatandaş, sosyal medya hesabında yaptığı akaryakıt hesabında; "5 Haziranda aldığım 500 liralık benzin 22.940 Lt. ( litre bedeli: 21.80) iken 19 Temmuz da aldığım 500 liralık benzin 14.350 Lt. (litre bedeli: 34.84) oldu. Bir ayda 500 liralık benzin alımında yaklaşık 8,5 litre kaybım oldu. Akaryakıt zammının önümüzdeki günlerde çok şeyin fiyatını etkileyeceğini zannediyorum... TBMM zamlarla ilgili olağanüstü toplantıya çağrıldı" ifadelerini kullandı.

TBMM GENEL KURULU ZAMLARI GÖRÜŞMEK ÜZERE SALI GÜNÜ TOPLANACAK

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM Genel Kurulu’nu, 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 15.00’te toplantıya çağırdı.

Kurtulmuş, CHP’nin, yeterli sayıda milletvekilinin imzası ile yaptığı olağanüstü toplantı çağrısı üzerine, TBMM Genel Kurulu’nun, Anayasa’nın 93’üncü ve Meclis İçtüzüğü’nün 7’nci maddeleri gereğince, 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 15.00’te toplanması için çağrıda bulundu. Toplantıda ÖTV zamları başta olmak üzere akaryakıta bir biri ardına gelen zamların görüşülmesi bekleniyor... Özellikle bu toplantıda iktidar partisinin milletvekillerinden vatandaş aleyhine destek bekliyoruz... Vatandaşın yanında olmak, TBMM'nde hatıra fotoğrafı çekip sosyal medyadan paylaşmakla olmaz, kötü gününde yayında olmakla olur... Bizler sizleri bugün yanımızda olun diye seçtik...! 25 Temmuz'da sergileyeceğiniz tutumu da bir kenara not edeceğiz unutmayın sayın vekillerimiz...