Çekişmeli geçen bir yerel seçimden sonra CHP birçok yerde ipi önde göğüsleyen parti oldu.

Öncelikle Kastamonu Belediye Başkanlığını kazanan Başkan Hasan Baltacı ve ekibini tebrik ediyorum.

CHP, 35 sene öncede de Faruk Nuhoğlu ile Kastamonu Belediye Başkanlığını kazanmış ancak bir dönem devam eden süreç 1994’de bitmişti.

Sonrasında 1994 de Süleyman Yücel ile başlayan MHP dönemi 2014’de Turhan Topcuoğlu ile sona erdi.

AK Parti İlk defa 2014’de Kastamonu Belediye Başkanlığını kazandı lakin oda bir dönem devam edebildi.

2019’da MHP’ye tekrar geçen Belediye Başkanlığı 31 Mart seçimlerinde Hasan Baltacı ile CHP’ye geçmiş bulunuyor.

Kastamonu seçmeni son iki dönemdir beklediği memnuniyeti bulamadığı için ve genel siyasi politikaların da etkisiyle şimdi ‘’Haydi bakalım sayın Baltacı sıra sizde, bekliyoruz’’ dedi.

Yerel seçimlerin ardından, bek raundunda 2028 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerini düşünen CHP, tüm belediyelerde başarılı olmanın hesabını yapıyor. Bu bağlamda CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 3 aylık 6 aylık ve yıllık periyotlarla kazandıkları tüm belediyeleri takip edeceklerini söyledi.

CHP belediyelerinin çalışmalarını ayrıca CHP’ye oy veren seçmenlerle birlik tüm seçmen kitleleri de takip edecektir.

Şimdi Kastamonu insanı ve seçmeni acil olarak Belediye Başkanı Hasan Baltacı’dan neler bekliyor sırası ile saymaya çalışalım.

Sayın Baltacı; Seçim kampanyası boyunca  vaat ettiğiniz projelerden önce şehrin ara sokakları ve en ücra köşeleri başta olmak üzere temizliğe öncelik veriniz. Bilhassa ara mahalleler, kaldırım kenarları, parklar ve okulların çevreleri ile çöp konteynırlarının kenarları çok önemli.

- Şehir içi ana arterlerdeki trafik akışı, bilhassa Kışla Parkından Sinan Bey Parkı’na kadar olan kesimde derenin her iki tarafında park eden araçlar ve ikinci sıra kısa parklar yüzünden trafik tıkanıyor. Trafik Zabıtaları etkin hale getirilip bu güzergahlarda park yasağı getirilip sadece kısa park yapmaya müsaade edilmeli. Aciliyeti olan Ambulanslar ve İtfaiye araçları zorluk yaşıyor.

500, bilemediniz bin 500 araç park ediyor diye on binlerce insan mağdur edilmemeli.

- Nasrullah Köprüsü her iki tarafındaki kontrolsüz yaya geçişleri araç trafiğini etkiliyor.

- Araç park edilebilecek yerlerde bazı iş yerleri önlerine kafasına esen birkaç duba koyup bilhassa ara sokaklarda park yapmaya engel olunuyor.

- Yaya trafiği için kaldırımlara araç parkı ve işyerlerinin kaldırımlara malzeme çıkışı engellenmelidir.

- Şehir içi taşımacılığı ayrı bir mesele. Beyefendi kişiliği olanların yanında öyle sürücüler de var ki insan taşımacılığı yaptığının farkında değil. Araç sürüşü, kılık kıyafet, konuşma, iletişim hak getire… Sanki traktörle çuval veya odun taşıyor!

- Durakların önleri ve şehir içi toplu taşıma güzergahlarında kasis ve asfalt bozuklukları acilen düzeltilmeli.

- Gelelim imar meselelerine; Hak edene, yokuşa sürülmeden imar izni verilmeli. Bilhassa kentsel dönüşüm konusu bir çıkar yola bağlanmalı.

- Ada bazında uygun şekilde kat artırımı yapılarak, kentsel dönüşümün önü açılmalı, bu hem istihdamı, hem ticareti artırıp şehir ekonomisine canlılık getirir, hem de konut sorununu ortadan kaldırır.

Müteahhit haklı olarak kâr hesabı yapıyor. Kazancı olmayınca imalata girmiyor.

Mülk sahiplerinin mali gücü hiç yok veya yeterli değil. Kat malikleri binalarını kontrol ettirmeye korkuyorlar. Bir karot alınsa yönetmeliğe aykırılıktan tahliye çıkacak.

- Teleferik direkleri artık şehrin utanç abidesine dönüştü, yapılacaksa yapılmalı, kaldırılacaksa kaldırılıp atılmalı.

- Üste geçit ve alt geçit bekleyen yerler var.

- Şu ne dendiği belli olmayan, gürültü kirliliğinden başka bir işle yaramayan, çok az bir kesimin rağbet ettiği hoparlör ses sistemi terk edilmeli. Burası artık nüfusu 150 binlere gelmiş bir şehir.

Bunlar görüştüğüm bir çok hemşerimizden duyduğum ve aldığım intibalardır.

- Bir de, bir de en önemlisi, seçim kampanyası  sürecinde dillendirilen ve tüm Kastamonu’nun beklediği, varsa Kastamonu Belediyesinde, özellikle varsa diyorum, yolsuzluk, usulsüzlük, kayırma, suiistimal, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma gibi, tüm Kastamonu halkını derinden rahatsız eden konuların kamuoyuna açıklanması.

Bunları tüm Kastamonu  insanı olarak sizden bekliyoruz sayın Baltacı.

Kastamonu seçmeni sizlere inandı, doğru yapacağınıza inandı, söylemlerinize inandı, başaracağınıza inandı.

Bende başaracağınıza inanıyorum. Çünkü sizden önce iki dönemde AK Parti ve MHP’li Başkanların nasıl kaybettiklerini gördünüz.

Şekilde görüldüğü üzere seçmen yapamayanı gönderiyor.

Önünüzde 5 yıl gibi uzun bir zaman var, ya seçmen teveccühünün gereğini yerine getirip uzun seneler göreve devam edersiniz veya siyaset tarihinin sayfaları arasında kaybolup gidersiniz.

Başarılı olmanız temennisiyle iyi çalışmalar dilerim sayın Baltacı. Bekliyoruz.