Kastamonu Belediyesi, Gazi Murat'ı temizlik işlerine vermişti! AK Parti'den tepki: Gazimizi yem ettirmeyiz! Kastamonu Belediyesi, Gazi Murat'ı temizlik işlerine vermişti! AK Parti'den tepki: Gazimizi yem ettirmeyiz!

Araç ilçemize bağlı bir köyde çıkan ve 10 ev ile 3 ahırın yanarak kullanılmaz hale geldiği yangın kontrol altına alındı. Yangınla ilgili açıklamada bulunan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, can kaybının olmadığını belirterek, vatandaşların yaralarının sarılacağını söyledi.
Olay, saat 13.00 sıralarında Araç ilçesi Tavşanlı köyü Sarmaşık Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, köydeki bir evde çıkan yangın kısa sürede büyüyerek 9 ev ve 3 ahıra daha sıçradı. Yangını gören vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine Kastamonu ve Karabük’ten çok sayıda itfaiye, orman, AFAD, sağlık ve jandarma ekibi sevk edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler tarafından yangının söndürülmesi için çalışma başlatıldı. Ekipler tarafından yapılan müdahale ile yangının diğer evlere de sıçraması önlendi. Yaklaşık 4 saat süren çalışma ile alevler kontrol altına alınabildi. Çıkan yangında alevlere teslim olan 10 ev ve 3 ahır kullanılmaz hale geldi. Ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor.
“Çok şükür can kaybımız yok”
Kastamonu Valisi Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Halil Uluay ve Serap Ekmekçi de olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, yangında 10 evin yandığını belirterek, “Ailelerden dört tanesi sürekli burada oturan ailelerimiz. Diğerleri dışarıdan yazları gelen ailelerimiz. Üç de ahırımız yandı. Şükürler olsun ki tabii ki en büyük tesellimiz de can kaybımız yok, herhangi bir hayvan telefi de yok. Onları kurtarmışlar. Yarından itibaren AFAD gelecek, genel afet kapsamına girmesi de olumlu bir durum. Onların ölçüleri var. Burada olan yangın afet çerçevesinde değerlendirilecek. Dolayısıyla vatandaşlarımıza konut yapımı, ahırlarının yapımı için AFAD'ın, devletimizin yardımları söz konusu olacak. Bu arada da bunlar yapılıncaya kadar biz yarından itibaren geçici olarak hem vatandaşların barınması için hem hayvanlarının kışı geçirecek şekilde çadırların temini için elimizden geleni hep birlikte yapacağız. Tabii şu an itibariyle yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarını arkadaşlarımız devam ediyorlar. Çok şükür ormana falan da bir sirayet olmaması da güzel” dedi.
Öte yandan, yangınla ilgili de soruşturma başlatıldı. Yangının ilk belirlemelere göre, elektrik kontağından kaynaklandığı değerlendiriliyor.

AW032464_01AW032464_02

(iha)

Editör: Mustafa Balcı