Milyonlarca çalışana Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam gerçekleştirildi. Bu bağlamda asgari ücret 17 bin 2 TL seviyesine geldi. Ancak asgari ücret seviyesi son üç ay içinde enflasyon karşısında yüzde 15,6 oranında erimiş durumda.

Pek çok çalışan ise Temmuz ayında emekli ve memur aylıklarına yapılacak zamda ekstra asgari ücrete de zam gelir mi? sorusunu araştırmaya başladı. Çünkü hayat pahalılığı ve enflasyon ile beraber cepteki paranın erimesi sonucu ara zamma itiyor.

Gözlük Para

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi'nde Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,16, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak kaydedilmişti.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretlilere ‘ara zam yok’ şeklinde açıklamada bulunmuştu. Her geçen gün enflasyon artması ile asgari ücretlinin geçim derdi ise artıyor.

7200

Öyle ki son dönemlerde açlık sınırı 17 bin TL’nin kapısına dayanmış durumda. Bu konuda çalışanlar ise maaşlarına bir artış yapmasını istiyor. Asgari ücretlilere peki bir ara zam yapılacak mı? Uzman isimler ise konuya dair çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

SEDAŞ, leyleklerin göç yolundaki elektrik direklerinde izolasyon çalışmalarını tamamladı SEDAŞ, leyleklerin göç yolundaki elektrik direklerinde izolasyon çalışmalarını tamamladı

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Cem Kılıç, asgari ücrete ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Kılıç, komisyonun en geç 2 yılda bir asgari ücreti belirlediğini hatırlatarak, şimdi de toplanabileceğine ayak bastı.

Enflasyonun artışının devam etmesi durumunda ise Kılıç, “Eğer böyle olursa tekrar bir değerlendirme olur. Özellikle bu talep baskısını ortadan kaldırmak için asgari ücret ara zammı tekrar değerlendirilebilir” dedi.

Kaynak: Kamu Son Haber