Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin düzenlediği aday tanıtım programında konuşan Taşköprü Belediye Başkan adayı Ufuk Car, kapsamlı ve çarpıcı vaatlerini açıkladı. Programda yaptığı konuşmada Car, şu ifadeleri kullandı:

“Sizlerden alacağımız, destek ve cesaretle, Cumhuriyet Halk Partisi, Taşköprü Belediye Başkanlığı seçiminden zaferle çıkacağımızdan, Belediye Başkanlığının yanı sıra, Belediye Meclis Grubunda da çoğunluğa sahip olarak, teslim alacağımız hizmet bayrağını, layık olduğu şekilde, zirveye taşıyacağımızdan, hiç kimsenin, şüphesi olmasın. Bölgemizin, en deneyimli, en dinamik, en çalışkan, en temiz, Cumhuriyet Halk Partisi mensubu siyasetçileri olarak, başımız dik ve alnımız açık bir şekilde, karşınıza çıkmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Taşköprü'müzü, ışıldayan şehir haline getirmeye talibiz, hazırız, yeterli enerjiye de sahibiz.

Yol arkadaşlarımla birlikte, bu zamana kadar eksik yapılmış veya herhangi bir şekilde yapılmamış hizmetleri üretmeye talip olarak, bizler, Belediye Başkanlığı hizmetlerinin, sadece, bir başkan ve birkaç belediye meclisi üyesinin marifetiyle, başarılamayacağını bilenlerdeniz. Başarının, bu zamana kadar, ifade etmekten bile çekinildiği için hayata geçirilemediği, katılımcı belediyecilik anlayışıyla geleceğine inanıyoruz. Hemşehrilerimizi, projelerimizin her aşamasında sürece dâhil edecek, fikirlerini alacak, bu fikirleri harmanlayacak, analiz ederek uygulanması sağlayacağız. Her şeyi bilen değil, herkesi dinleyen bir, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis grubunu oluşturacağız.”

“Sosyal Belediyeciliğin en güzel örneğini Taşköprü’de vereceğiz”

Tüm dünyada, Belediyecilik, yeni boyutlar kazanmakta, Sosyal Belediyecilik, diğer, bütün hizmet başlıklarının, önüne geçmektedir. Dünyadaki bu trendi, gözden, kaçıramayız. Sosyal Belediyeciliğin, en güzel örneklerini, Taşköprü'de verecek, geleceğimizi ön görerek, bu günümüzü, planlayacağız. İstihdamı arttıran belediyecilik uygulamalarını hayata geçireceğiz. Böylece, gençlerimiz, Taşköprü dışında iş aramak zorunda kalmayacak. Şehrimize yapılacak kalıcı yatırımlar için, iş insanlarını teşvik edecek, desteklerimizi esirgemeyeceğiz. Büyükşehir Belediyelerimiz dahil olmak üzere, tüm dinamikleri aktif hale geçirmek için, hiç bıkmadan, usanmadan çalışacağız.

1002

“Pompeipolis antik kentimize ören yeri niteliği kazandıracağız”

Turizmi, gelir getiren bir seviyeye çıkaracağız. Taşköprü'müzün, tanıtımına katkı vermek üzere, sosyal hayatımızı canlı tutacak etkinlikleri kurgulayıp, hayata geçireceğiz. Turizmi körükleyen festivalleri, şehrimizin karakteri haline dönüştüreceğiz. Alternatif turizm olanaklarımızı gün yüzüne çıkararak, pazarlayacağız. Yerel, Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarla, Taşköprü'müzün tanıtımını, etkin bir şekilde yapacağız. Pompeipolis antik kentimizin, ören yeri olarak nitelik kazanması uğrunda, yılmadan, bıkmadan, usanmadan çalışacağız. İlçemizin, sportif olanaklarını, Kültür ve Sanat hayatını, yeni tesisler ve faydalı etkinliklerle güçlendirileceğiz.

Car ayrıca, gelir getirici aktiviteler olarak “Organik ürün üretimini özendirecek uygulamalar yapacağız. Hafta sonu, bir organik Pazar kurulmasını teşvik edeceğiz. Hobi bahçeleri oluşturacağız, çocuklarımızın toprakla, ağaçla ve doğayla, iç içe büyümesi için, tüm olanaklarımızı seferber edeceğiz. Ata tohumu uygulamalarını ve seracılığı destekleyeceğiz. Şehrimizin çeperlerini, yeşil bir dünyaya dönüştüreceğiz.

El sanatlarını, gün yüzüne çıkaracağız. Kadınlarımızı, aktif bir şekilde çalışma hayatına dâhil edeceğiz. Bireysel çalışmaların, kooperatifler eliyle pazarlanması için, e-ticaret dâhil olmak üzere, organize birimlerle, temaslar kurulmasına vesile olacağız. Can suyu kredisi olarak, mikro kredi olanaklarını hayata geçireceğiz.

Taşköprü'de yaşayan yoksulumuzu, ihtiyaç sahibi işsizimizi, garibanımızı, yolcumuzu, öğrencilerimizi, çocuklarımızı aç ve açıkta bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Çalışan, Annelerin ve babaların, gözü arkada kalmayacak, çocuklarının bakımını üstlenecek, gündüz bakımevleri ve kreşler açacağız.

Sağlıklı nesiller oluşturmaya yönelik olarak, Anne adaylarının, düzenli doktor kontrolün den geçilmesi için aracı olacak, süt, mama ve bez desteği vereceğiz.

Ulu Önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Cumhuriyet, bilhassa, kimsesizlerin kimsesidir" sözlerini rehber edinerek, Engelli vatandaşlarımızın, hastalarımızın, yoksulumuzun, yetimlerimizin yanında olacak, sağlıkta olduğu gibi, Hastalıkta, cenazede, düğünde, bayramda, hep birlik olacağız.

Dünyada, uzun yıllardır varlığını sürdüren, gıda bankacılığı sisteminin, bölgemizdeki ilk örneği olacak olan, Taşköprü Market'i kuracağız. Bu vesile ile hem gıda israfını önleyecek, hem de yardımseverlerle, ihtiyaç sahipleri arasında, köprü olarak, yoksullukla mücadele edeceğiz. Bu umut ışığını hep birlikte yakacak, hiç söndürmeyeceğiz.

Belediyemize ait bir binayı, kadınlarımız için, kafeteryaya dönüştüreceğiz. Ayrıca, bir, sanat sokağı oluşturacağız.

1002 (3)

“Kültür merkezimizi aktif hale getireceğiz”

Kuracağımız, Taşköprü Eğitim Kooperatifi vasıtasıyla, Kültür Merkezimizde, ücretsiz, atölyeler açacağız. Bizim, belediyeyi devralmamızdan itibaren, Taşköprü'müzde doğan her çocuk, üç yaşında kreşe başlayacak, ilkokul, ortaokul ve lisede, Belediyemizin, ücretsiz, yabancı dil kurslarından faydalanacaktır. En az bir yabancı dil öğrenmiş olarak, kültür ve sanat ile iç içe, yeteneğine göre, bir enstrüman çalan veya resim yapan birey olarak hayatına yön verecektir.

Ayrıca, sekiz ve on ikinci sınıf öğrencilerimize, ücretsiz, sınavlara hazırlık kursları açılacağız. Böylelikle, atanamayan branş öğretmenlerimize de bir istihdam sağlamış olacağız.

Bizim devralacağımız Belediyemiz de, her çocuk, bir spor dalıyla uğraşacak. Bu vesileyle, amatör spor dalları da desteklenmiş olacaktır. Yani, devralacağımız belediyede, yeni doğan bir çocuk, en az bir yabancı dil bilen, en az bir sanat veya spor dalıyla uğraşan genç olarak, üniversiteye gitme şansına sahip olacaktır. Kütüphane sayısı arttırılacak, ücretsiz internet kullanım alanları genişletilecektir.

Sınav sonucunda derece alan öğrencilerimizi teşvik amacıyla, ödüllendirileceğiz. İhtiyaç sahibi öğrencilerimizin, okul ihtiyaçlarını karşılayacak, şehrimizin geleceği olan gençlerimizin yanında olarak, burs imkânlarını, gönüllülük esasıyla sayıca arttıracağız.

Taşköprü'müzün trafik sorununu mutlaka çözüme kavuşturacağız.

İmara uygun olmayan alanlar ile özel önlem gerektiren alanlarda, yapılaşmaya izin vermeyerek, hemşehrilerimizin can ve mal güvenliklerinin teminatı olacağız.

Taşköprü'müzün inşası sırasında, kanserojen özelliği bilinmediği için kullanılan ve halen, asbestsiz malzemeyle değiştirilemeyen, içme suyu borularıyla, evlerin bağlantısını sağlayan tali, su borularındaki, asbestten kaynaklı akciğer kanseri riskini, AB ve Dünya Bankası olanaklarıyla, ortadan kaldırma konusundaki girişimlerimizi planlayıp, çözüme kavuşması için, olağanüstü çaba sarf edeceğiz. Bu soruna, süreç boyunca oluşturacağımız, alternatif çözüm önerilerimizi aktive etmek suretiyle çözüm üretmeye çalışacağız.

Kentimizin, daha güzel, daha bakımlı, daha yaşanabilir olması için, bakım ve temizliğe özel hassasiyet göstereceğiz. İlçemizde, sarımsak kokusundan başka koku, hissettirmeyeceğiz. Tema parklar, yürüyüş ve dinlenme mekânları, ışıklı görsel alanlar ile yürüme mesafesinde mesire alanları yapacağız. Ağaçlandırılmış, düzgün peyzajı ile yemyeşil bir Taşköprü, aydınlatma sorununu çözmüş bir yaşam merkezi oluşturulacağız.

Daha temiz, sağlıklı bir Taşköprü için, kapalı çöp konteynerleri uygulamasına başlayarak, yaygınlaştıracağız.

Geri dönüşümü, sistemli ve daha organize bir şekilde, uygulamaya sokacağız.Güzel evim, güzel kentim kampanyasıyla, binalarımızın dış cephelerinin, güzelleştirilmesi konusunu organize ederek, yeni bir Taşköprü görüntüsü için, çalışmalar başlatacağız.

Sokak hayvanlarını, canlıya verilen şefkatin esirgenmediği hassasiyetle, bakım ve korumaya alacağız. Veteriner hekimler kontrolünde, uygulamalarımızı hayata geçireceğiz. Yaban hayatını ve ekosistemi koruyucu, tedbirler üreteceğiz.

Ve daha sayamadığımız, şimdilik, sadece bizlerin bildiği, ama, sizlerle buluşmaya can atan, yüksek katma değerli projelerimizi, siz değerli hemşehrilerimizle, seçim süreci içerisinde bilahare paylaşacağız. Sosyal medyalarımız aracılığıyla paylaştığımız, yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır videoları, bizlerin kefaletidir.

Yaşadığımız şehrin yüzünü, görüntüsünü, manzarasını değiştirmeliyiz ki, insanımızın makûs talihi de değişebilsin. Zira iyi yollar, temiz çevre, sağlıklı şehir, medeniyet demektir, mutluluğun resmidir.

Tüm, bu ve benzeri hizmetleri, sadece, seçilmiş te olsa, bir Belediye Başkanı ve yeteri kadar Belediye Meclisi Üyesinin, insafına bırakmadan, katılımcı Belediyecilik anlayışımız gereği, mahallelerimizde, esnaflarımızın yer aldığı komitelerle, bu zamana kadar faal hale getirilmemiş olan, Kent Konseyinde tartışmadan, hemşehrilerimizin, görüş ve önerilerini almadan gerçekleştirmeyeceğiz. Hizmetlerimize karar verirken, gerçekleştirilme önceliklerini belirleme ve memnuniyet ölçümlemelerine dikkat edeceğiz.

1002 (4)

Katılımcı Belediyeciliğin esasları çerçevesinde, hemşehrilerimizin, ihtiyaç ve taleplerini önceleyeceğiz. Tüm bu heyecan verici, yenilikçi, değişim gerektiren Belediyeciliği, hayata geçirmek için, ihtiyacımız olan tek şey, siz kıymetli hemşehrilerimizin destekleri olacaktır.

Bizler, yanlış politikalarla, aciz, yardıma muhtaç bir halk topluluğu oluşturup, istismar eden değil, mağdur ettiği için utanan, mağdur etmemek için gövdesini ortaya koyan, insanlarız.” dedi.

Taşköprü’de çerezlik ayçiçeği ekimi gerçekleştirilecek! Taşköprü’de çerezlik ayçiçeği ekimi gerçekleştirilecek!

Taşköprü Belediye Başkan Adayı Car konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Taşköprü’nün geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz, sizlere, üreterek, kendi yağında kavrulmanın ötesine geçmiş, bir belediyecilik taahhüt ediyoruz. Gelin, bu hikâye de sizin de bir imzanız olsun.'

1002 (6)1002 (2)600 (2)

Cumhuriyet Halk Partisi, Taşköprü Belediye Başkan Adayı tanıtım toplantısını dinlemek için tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Taşköprü Belediye Başkan Adayı Ufuk Car’ın konuşmasını dinlemek için tıklayın

 

Muhabir: Deniz Çam