TARİHİ TAŞKÖPRÜ EVLERİ, ZAMANA TANIKLIK EDİYOR

Yaklaşık 4 bin yıllık geçmişe sahip olan Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki tarihi evler, geçen onca yıla adeta meydan okuyor.

Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin kültürü altında kalan Taşköprü’de Roma, Selçuklu ve Osmanlıya ait tarihi eserleri görmek mümkün.

M.Ö 64-65 yıllarında Romalı komutan Pompeius Magnus’un fethederek kendi adını verdiği Pompeiopolis Antik Kenti’nin uzun bir süre Paflagonya Bölgesi’ne başkentlik yapması ardından ise ilçenin ve bölgenin türk yurdu olmasının sağlayan Çobanoğulları Beyliği’nin ilk başkenti olan Taşköprü ilçemizde tarihteki önemini koruyan evlerden oluşan sokaklar yerli ve yabancı turistlerinde gözde mekânlarını arasında yer alıyor.
Taşıdığı mimari özelliğiyle Safranbolu evlerine de benzetilen Taşköprü evleri,  yapısı ve kimliği ile görenleri geçmişe taşıyor.

Taşköprü Belediyesi’nin girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Deliveyoğlu Sokak’ta 3 etap halinde başlayan restoraasyon çalışmaları ile de bölgede konak turizmine öncü olması beklenen ilçede 116 adet tescilli bina bulunuyor. 
Konakların ayağa kaldırılmasında devlet kurumlarının yanı sıra maddi durumu iyi olan konak sahiplerine de büyük iş düştüğü görülüyor.
İçinde bulunduğu Gökırmak Vadisi’nin coğrafi özelliğinden dolayı tarihte hiç terk edilmediği belirtilen Taşköprü’de bugüne kadar ayakta durmayı başaran ve buram buram tarih kokan evlerden oluşan sokaklar, ilçeyi gezenleri adeta büyülüyor. 

Özel Haber: Hamza Sefa YILMAZ

CHP Taşköprü Belediye Başkan Adayı Belli Oldu CHP Taşköprü Belediye Başkan Adayı Belli Oldu