Kredi faizlerinin artması ve konut kredilerinde musluğun da kısılmasıyla beraber nakit ihtiyacını gideremeyenler de konut alma hayallerini ertelemek durumunda kaldı. Konut kredileri için yeni bir adım atılacağı öğrenilirken düşük faizli kredi için düğmeye basıldığı bildirildi.

Konut-3

Konut kredilerinde ateşin sönmemesi ile beraber ilk kez ev sahibi olacakları ilgilendiren bir karar açıklandı. Konut satışlarının düşmesi ile beraber gayrimenkul sektöründe yaşanan daralma endişesi nedeniyle daha önce ilk kez ev alacaklar için yapılan kredi kampanyalarına bir yenisinin daha ekleneceği bildirildi. İlk evim konut kampanyası ile ev sahibi olmak isteyenler detayları merak ederken konuya ilişkin ilk açıklama da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan geldi.

Konut-2

İLK KEZ KONUT ALACAKLARA 1,20 FAİZLİ KREDİ VERİLECEK

1,20 faizli konut kredisine dair ilk kez ev sahibi olacaklar hükümet tarafından sunulan finansmandan yararlanmak üzere araştırmalarına başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki ise “Evini yenilemek isteyenlere 0,69 faizle 180 aya kadar vadeli kredi temin ediyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz tarafından açıklanan konut kredisi kampanyası hakkında çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci kez ev sahibi olacak kişiler için kredileri sınırlandırmıştı. Böylece artık yatırımcının değil ihtiyacı olanın konuta ulaşması hedeflenecek.

“Esnaflarımızın her zaman yanında olacağız” “Esnaflarımızın her zaman yanında olacağız”

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev alacaklara düşük faizli kredi imkanı sunulacakken 1.20 oranında faiz oranı uygulanması bekleniyor. Kredi vadesinin 15 yıl olması beklenirken vade sayısının 15 yıla kadar çıkması da tahmin edilenler arasında yer alıyor. Henüz gündemde olan 1.20 faizli düşük konut kredisi kampanyasıyla ilgili ayrıntılar netleşmezken konutla ilgili Bakan Özhaseki’den açıklama bekleniyor.

(sondakika)