Türkiye’deki emeklilerin maaşları ve seyyanen zam konusu, SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un son açıklamalarıyla tekrar gündeme geldi.

Son olarak yapılan yüzde 49.25’lik zam, emeklilerin beklentilerini karşılamadı ve hükümetin bu konuda atacağı adımlar merak konusu oldu. Gözler seyyanen zamma çevrildi.

Seçim öncesi umutlarını koruyan emeklilere SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un güzel bir haber geldi. İşte Erdursun’un değerlendirmeleri ve emeklilerin durumu hakkında detaylı bir bakış:

ZAM YOK DESTEK VAR

Emekliler, son dönemde yapılan zammın yetersiz olduğunu düşünerek tepkilerini dile getirdiler. Bu tepkiler üzerine hükümetin, emeklilere doğrudan para vermeyeceği ancak destek paketi üzerinde çalıştığı iddiaları ortaya atıldı.

Erdursun, kendi YouTube kanalında yaptığı açıklamada, bayram ikramiyelerinin netleştiğini ve 3 bin lira olarak belirlendiğini ifade etti. Ayrıca, 31 Mart 2024’e kadar emeklilik için başvuranların bu ikramiyeden yararlanabileceklerini belirtti.

25483

SEYYANEN ZAM BEKLENTİSİ

Erdursun, emeklilerin Mart ayında ek bir gelir beklentisinin olmadığını, ancak Nisan ayında bir düzenleme yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. 1 Temmuz’da memur ve emekliler için zorunlu bir artışın gerçekleşeceğini, asgari ücrette bir artış olmazsa emekli maaşlarında da artış yapılamayacağını dile getirdi.

Uzman isim, özel sektörün asgari ücret maliyetini karşıladığı için cömert davrandığını, ancak emekli maaşlarında aynı cömertliğin gösterilmediğini vurguladı. Emeklilerin yüzde 75’inin asgari ücretin altında maaş aldığını belirten Erdursun, Temmuz ayında emekli maaşlarının asgari ücretin üzerine çıkması gerektiğini ifade etti.

21545

EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ GELECEK BEKLENTİSİ

Erdursun, seçim sonrası Mart ayı enflasyonunun açıklanmasıyla Temmuz ayını bekleyip beklemediklerinin anlaşılacağını ve emekli maaşlarında gözlerin Nisan ve Mayıs aylarında olacağını sözlerine ekledi.

Merkez'in rezervleri yükseldi Merkez'in rezervleri yükseldi

Emekli maaşlarının asgari ücretin üzerine çıkması gerektiğini ve bu durumun emeklilerin yaşam standartlarını doğrudan etkileyeceğini belirten Erdursun, emeklilerin maaşlarında yapılacak herhangi bir artışın, özellikle ekonomik belirsizlikler ve artan yaşam maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, toplumsal refah seviyesine katkı sağlayacağını vurguladı.