Türkiye’de milyonlarca çalışan asgari ücret ile maaş almaya devam ediyorlar. Asgari ücret en düşük ücret olmaktan çıkıp ortalama ücrete dönüşürken işvereninden işçisine kadar geniş kitlelerin artık birinci derecede alakadar olduğu bir ücret haline geldi. Asgari ücrete yapılacak olan zam konusunda ise sürpriz bir gelişme kulisleri hareketlendirdi.

ASGARİ ÜCRETE YILDA BİR ZAM YAPILACAKTI!

Asgari

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de ortaya attığı görüş kapsamında asgari ücrete yılda iki defa değil bir defa zam yapılması kararlaştırılmıştı. Bu fiyat istikrarı açısından önemsenirken evdeki hesabın çarşıya uymayacağı kısa bir süre içerisinde anlaşıldı. Asgari ücrete yine yılda iki defa zam yapılacak bir uygulamanın 2024 yılında yapılacağı iddiası kulisleri hareketlendirdi.

KULİSLER HAREKETLENDİ!

asgari-ucret-hesaplama-grNP_cover

Türkiye’nin deneyimli ekonomistlerinden Dr. Şeref Oğuz yaptığı değerlendirmesinde asgari ücret zammına dair kulisi aktardı. Aldığı kulis bilgisini işçi, ve işveren sendikası kaynaklarına bağlayan Şeref Oğuz’a göre enflasyon Mayıs 2024’te zirve noktayı görecek. Haziran ayında ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeniden toplanacak.

ZAMMI İŞVEREN İSTEYECEK!

asgari-ucret-aclik-sinirinin-altina-dustu-165915-20230731

Özellikle işverenlerin büyükşehirlerde çalıştıracak personel bulamadıkları için asgari ücrete zam konusuna sıcak baktıklarını iddia eden Şeref Oğuz şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücrete yıl arasında zam olup olmayacağı merak ediliyor. Evet asgari ücret için yeni bir düzenleme yapılacak. Çünkü enflasyon Mayıs 2024’te yüzde 75’i aşıp zirve yaptığında çalışma barışının bozulmaması için asgari ücret zammı hem talep hem de beklenti haline gelecek. Her ne kadar Cumhurbaşkanı asgari ücrete yılda bir defa zam yapılacağını açıklamış olsa da bu kararı Cumhurbaşkanı değil enflasyon verecek.

Asgari ücretin yılda iki kez artırılması talebi sendikalardan değil TÜSİAD'dan geldi. 2021 enflasyon da birden atağa geçince TÜSİAD, 'Biz çalıştıracak insan bulamıyoruz asgari ücreti artıralım' dediler ve yılda iki kereye çıkarıldı asgari ücret artışı. Aynı şekilde gerek işverenler, gerek konuştuğum kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde bir kez daha artırılması yönünde.”

Asgari ücret zam talebinin işverenlerden gelecek olması da yapılacak zammın bir gereklilik olacağını ortaya koyarken gerçekleşebilme ihtimalini de güçlendiriyor.

TARSİM Heyeti, Özbekistan heyetiyle çevrim içi toplantılarda bir araya geldi TARSİM Heyeti, Özbekistan heyetiyle çevrim içi toplantılarda bir araya geldi

(haberglobal)