Türkiye’de emeklilik sistemi ile alakalı olarak çalışanların yaşadıkları sorunlar dönem dönem yapılan düzenlemeler ile telafi edilebiliyor. Bunun en net örneği ise EYT olmuştu. EYT’liler uzun yıllar mağdur olmuş ve yıllar sonra emeklilik haklarını alabilmiştiler. Şimdi ise çalışanların gündeminde kademeli emeklilik bulunuyor. Kademeli emeklilik ile alakalı olarak bir çalışma yapıldığı iddiası aylardır kamuoyunda konuşuluyor. Resmi kaynaklardan bu konuda herhangi bir açıklama gelmemiş olsa da hükümete yakın medya kuruluşları kademeli emeklilik konusunu sürekli gündeme taşıyorlar. Kademeli emeklilik hakkında en net açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi.

KADEMELİ EMEKLİLİK KAPISI AÇILMADAN KAPANDI!

Arife günü yapılacak ibadetler ve okunacak dualar neler? Arife günü yapılacak ibadetler ve okunacak dualar neler?

Bugün yapılan AK Parti MYK toplantısı sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kademeli emeklilik ile staj mağdurları hakkında bir çalışma olup olmadığı sorusunu cevaplandıran Vedat Işıkhan, “Gündemimizde staj mağdurları ve kademeli emeklilikle ilgili bir çalışmamız yoktur.” dedi.

KADEMELİ EMEKLİLİK NEDİR?

Kademeli emeklilik olarak adlandırılan sistem EYT’yi kaçıran ama sigorta başlangıçları 1999 ile 2008 arasında olan çalışanların emeklilik şartlarını yeniden düzenleyen bir uygulamayı ifade ediyor. Bu sistem ile beraber 2008 yılı öncesi sigortalılar bugünkü koşullardan daha kolay bir şekilde emekli olabilecekler. EYT’yi çeşitli nedenlerle kaçıranlara sağlanacak bu imkan ile benzer bir mağdur olma durumu ortadan kaldırılabilecek. Ancak bu yönde herhangi bir çalışma olmadığı bizzat Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklandı.

STAJ MAĞDURLUĞU NEDİR?

Staj mağdurluğu olarak bilinen haksızlık son yollarda en çok talep gösterilen konular arasında yer alıyor. Çalışma hayatına staj ile başlayan kişilerin bu geçirdikleri süreler emeklilikte sayılmıyor. Dolayısıyla sigorta başlangıçları da staj sürelerinin tamamlanıp sonradan işe başladıkları günden itibaren başlamış oluyor. Bu şekilde çok sayıda çalışan EYT’li olma imkanlarını kaybettiler. 1999 öncesi staj yapan kişiler EYT kapsamında değerlendirilmediler ve çok daha zor koşullarla emekli olma hakkı elde ediyorlar. Buna dair düzenleme yapılıp staj sürelerinin de emeklilikte sayılması isteniyordu ama bu da hükümette karşılık görmedi.

(sondakika)