Karaciğer yağlanması rahatsızlığına karşı hangi önlemler alınabilir? Hastalık sizi kontrol etmesin, siz hastalığı kontrol altına alın!

Karaciğer, vücudun en büyük iç organıdır ve birçok hayati fonksiyonu yerine getirir. Karaciğer, alınan tüm besinlerin kontrolünü yaparak zararlı maddeleri ayırdığını, kana karışmalarını önlediğini ve dışarı atılmasını sağlar. Karaciğer, kişinin genel sağlık durumunu korur ve yaşam kalitesini artırır.

A W145859 01

KARACİĞER YAĞLANMASININ BELİRTİLERİ

Karaciğer yağlanması, genellikle sessiz ilerleyen ve fark edilmesi zor olan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı belirtiler, karaciğer yağlanmasına işaret edebilir. Bunlar şunlardır:

Yorgunluk

Mide bulantısı

İştahsızlık

Kilo kaybı

Karın ağrısı

Zihin karışıklığı ve dalgınlık

Ağız ve beden kokusu

Şişkinlik

Hemoroid

Vücut ısısında artış

Gençlerde kalp krizi ve pıhtı gibi sorunları tetikleyen ne? Gençlerde kalp krizi ve pıhtı gibi sorunları tetikleyen ne?

Göz ve avuç içinde kızarıklık

Ciltte kaşıntı ve kızarıklık

Bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir.

KARACİĞER YAĞLANMASININ TEDAVİ

Karaciğer yağlanmasının tedavisi, yağlanma nedenlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, karaciğer yağlanmasının tanısı ve tedavisi için bir iç hastalıkları uzmanının yapacağı tetkik ve muayene sonucunda bir tedavi planı oluşturulur. Karaciğer yağlanmasının tedavisinde, genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve nadiren cerrahi müdahale gibi yöntemler kullanılır.

KARACİĞER YAĞLANMASINDAN KORUNMA YOLLARI

Karaciğer yağlanmasından korunmak için, alkol kullanımını sınırlamak ve kilo kontrolünü sağlamak en etkili önlemlerdir. Ayrıca, aşırı kalori içermeyen, doymuş ve trans yağların düşük olduğu, besin açısından zengin bir diyet ile beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, şeker ve karbonhidrat tüketimini azaltmak, sigara ve uyuşturucu kullanmamak da karaciğer sağlığı için faydalıdır.

Karaciğer yağlanması, erken dönemde tanı konulduğunda iyileşme şansı yüksek olan bir rahatsızlıktır. Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Dolayısıyla, karaciğer yağlanmasını önlemek veya tedavi etmek için gerekli adımları atmak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için önemlidir.

(ittifakgazetesi)