Küresel piyasa ABD Merkez Bankası faiz kararına odaklandı. Analistler tarafından Fed'in faizi sabit bırakacağına kesin gözü ile bakılırken verilecek mesajlardaki ipuçları önemli olacak. Altın fiyatlarında faiz kararı öncesi geri çekilme başladı. Yatırımcı altındaki bu sancılı sürecin ne zaman zirveye ulaşacağını merak ediyor. Gram altının fiyatı dün 2 bin 230 liraya kadar düştü. Peki bu dönemde altın alınır mı? satılır mı işte cevabı...

20 Mart 2024 Çarşamba günü Gram altın 2 bin 245 TL, Çeyrek altın 4.298 TL, Yarım altın 8.371 TL'den güne başladı.

Bankalararası ve serbest piyasada makas aralığı her geçen gün açılırken Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş sosyal medya hesabından kritik uyarıda bulunurken; elinde TL bulunduran yatırımcıya tavsiyede bulundu.

Türk gıda ihracatçıları Singapur'dan büyüyecek Türk gıda ihracatçıları Singapur'dan büyüyecek

Gram altında düşüş! Uzman isimden gram altın çağrısı: Elinizdekini satın... 20 Mart 2024 altın fiyatları - Resim : 1

'ELİNİZDEKİNİ SATIN...'

"Altın, hem ons hem de gram bazında beklenenden önce değer kazandı. Teknik olarak düzeltme ve dinlenmeye ihtiyacı var. Ondan sebep sürekli yükselir beklentisi içinde olmak yanlış." diyerek yatırımcıyı sakin olmaya davet eden Memiş açıklamasına devam etti;

Yıl sonuna kadar ons 2.350 dolar gram 3 bin lira üzeri beklentimde bir değişiklik yok. Ancak düzeltme ve dinleme zamanı. Bu 'elinizdekini satın' anlamı taşımaz. Çünkü fiziki altın bulamama ve makas aralığı sorunu devam ediyor.

ELİNDE TL BULUNDURAN NEYE YATIRIM YAPMALI?

Elinde TL bulunan, alım için fırsat kollayanlar için farklı alternatifler var. Mesela; Euro, borsa ve gümüş alternatifler arasında. Ons altın 2.100’de tekrar yorumlarım." dedi.

BU DÖNEMDE ALTIN ALINIR MI? SATILIR MI?

Elinde altını olup satmayı düşünen veya altına yatırım yapmak isteyenlere de mesaj veren Memiş; "Okuduğunu ve dinlediğini anlamayan arkadaşıma mesajım şu:
Bu fiyatlardan altın alır mıyım? Hayır , Satar mıydım? Hayır
Çünkü fiziki altın azaldı ve alım-satım makas aralığı var, mevcudu korur, gerilediğinde ilave yapardım. Peki ne yapayım? Altın almayı planlıyorsam bekler, alternatiflere yönelirdim." dedi.

Gram altında düşüş! Uzman isimden gram altın çağrısı: Elinizdekini satın... 20 Mart 2024 altın fiyatları - Resim : 2

Gram altında düşüş! Uzman isimden gram altın çağrısı: Elinizdekini satın... 20 Mart 2024 altın fiyatları - Resim : 3

(Görüşler tamamen şahsa aittir. Yatırım tavsiyesi değildir.)