Ekonomist İslam Memiş, TV100.com'da yer alan yazısında kuyumculara 1 gram altının yasaklanacağına ilişkin gönderilen mesajı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Geçen sene altın ithalatına kota getirildiğini hatırlatan Memiş, yazısında şu ifadelere yer verdi;

Külçe altın ithalatına gelen yasak sonrası 1 kg fiziki külçe altına 3 bin dolar işçilik gelmişti. Hâlen öyle. Talep çok, mal az olunca normal.

2023’de 0,25-0,50 22 ayar altınların üretimi yasaklanmıştı. Önceden basılmış piyasada dolaşanların alım-satımı devam ediyor. Düğünde, nişanda takı alacaklar sadece 1 gram 22 ayar altın alabiliyordu. Ancak onunla ilgili de bir yasak haberi dolaşıyor.

Çalışma Bakanı’nın cevabı net oldu: Temmuz’da asgari ücrete ara zam var mı? Çalışma Bakanı’nın cevabı net oldu: Temmuz’da asgari ücrete ara zam var mı?

282 (2)

Kuyumculara mesajlar gitmeye başlamış. Mesajda 22 ayar 1 gram altının üretiminin yasaklandığı yazıyor.

Geçen yılki yazımda “Bunun devamı gelir, fiziki altın sahibi olan son nesil biziz” dediğimi anımsatmak isterim. Toplumda talep gören bir takının üretim yetkisinde değişiklikler yapılabilir, yasak neden? Bugüne kadar alan da, satan da gayet memnundu. Vatandaşın parası neye yetiyorsa onu alabiliyordu.

282 (1)

Söylenecek ve yazılacak çok şey var. Bunları ben karar vericilere bizzat anlatacağım. Bu kararlar ve düzenlemeler YANLIŞ. Ülke ekonomisine destek değil, köstek oluyor.

Bu kararlardan vazgeçilirse korku ve endişe biraz daha azalabilir. Bu kararlar ile yangına körükle gitmektir. En hayırlısı o tarafa hiç dokunmamak!