Kayak yapmak için aklımıza ilk gelen yerler Uludağ, Kartalkaya, Palandöken kayak merkezleri olsa da ülkemizde kayak yapılacak birçok merkez bulunuyor. Ilgaz kayak merkezi de onlardan biri. Kastamonu ve Çankırı illeri arasında Ilgaz Sıra Dağlarının eteğinde kurulu olan Ilgaz kayak merkezi, tarihi yerlere yakınlığı ve benzersiz doğasıyla ülkemizin en güzel kayak merkezlerinden biri. Ilgaz’da yaz aylarında göknar ağaçlarının arasında doğa sporları ve kampçılık yapabilecekken, kış aylarında ise kayak ve snowboard gibi kış sporlarını bu eşsiz manzara eşliğinde yapabilirsiniz.

Cats-36

Bu yazımızda Ilgaz kayak merkezi kar kalınlığı, ulaşım, fiyat ve pist bilgilerini detaylı ve güncel olarak bulabilirsiniz.

Ilgaz kayak merkezi, Karadeniz Bölgesinde Kastamonu ve Çankırı illeri arasında 2.850 metre yükseklikte Ilgaz Sıra Dağlarının arasında milli parkın içerisinde konumlanıyor. Kastamonu şehir merkezine olan uzaklığı ise 40 kilometre.

Konum Linki

Ilgaz-Dağı-Milli-Parkı-Ve-Kayak-Merkezi

Ilgaz kayak merkezine nasıl gidilir?

Ilgaz kayak merkezine gitmenin farklı alternatif yolları bulunuyor. Sizin için en uygun ulaşım aracı hangisiymiş birlikte bakalım.

Otomobil: Seyahat etmenin en konforlu yolu elbette özel aracınızla yola çıkmak. Bu sayede hem gideceğiniz konumdaki güzellikleri keşfedebilir hem de konforlu bir seyahat yaşayabilirsiniz. Ilgaz kayak merkezine en yakın metropollerden birisi Ankara ve Ilgaz kayak merkezi ile arasında yaklaşık 200 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Ankara istikametinden Ilgaz’a geliyorsanız, Çankırı Kastamonu sınırlarının kesiştiği noktada Ilgaz kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Eğer Kastamonu istikametinden Ilgaz’a geliyorsanız Çankırı yönünde 33 kilometre ilerledikten sonra sağ yönde devam ederseniz kayak merkezine giden tabelaları görebilirsiniz. Uygun fiyata araç kiralama için bu linkten araştırma yapabilirsiniz.

Ilgaz Kayak Shutterstock 1407236768 Min

Ulaşım bilgisi

  • Kastamonu şehir merkezine: 44 km

  • Ankara-Kastamonu: 204 km

  • İstanbul- Kastamonu: 478 km

Uçak: Ilgaz kayak merkezine uzak bir mesafeden geliyorsanız havayolunu tercih etmek Ilgaz’a gitmenin en kolay yolu. Kastamonu Havalimanı kayak merkezine 38 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Havalimanına indikten sonra kayak merkezine ulaşmak için araç kiralayabilir, taksiye binebilir veya kayak merkezinin transfer araçlarını kullanabilirsiniz.

Ulaşım bilgisi

  • Kastamonu Havalimanına: 38 km

  • Ankara Esenboğa Havalimanına: 186 km

Otobüs: Ilgaz kayak merkezine gitmek için daha uygun bir ulaşım aracı düşünüyorsanız bulunduğunuz şehirden Kastamonu’ya düzenlenen otobüs firmalarından bir bilet almalısınız. Otogardan veya şehir merkezinden kayak merkezine giden transfer araçlarını kullanarak veya taksiye binerek kayak merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ilgaz kayak merkezi kar kalınlığı

Sezon boyunca kar kalınlığı 0.50 ile 2.5 metre arasında değişiyor. Bu yüzden Ilgaz’a gitmeden önce hava durumuna bakmak ve kar kalınlığını kontrol etmekte fayda var.

Ilgaz kayak merkezine ne zaman gidilir?

Ilgaz kayak merkezinde sezon aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar devam ediyor. Fakat kar yağışının en yoğun olduğu ve pistlerin kaymaya en müsait olduğu aylar ocak ve mart arası. Dönem dönem aralık ve nisan aylarında da yoğun kar yağışı etkili oluyor. Kayak turizminin yanı sıra bölge yaz ve bahar aylarında da oldukça hareketli. Milli parkın içerisinde yer alan Ilgaz’da yaz sezonunda trekking ve kamp yapabilir, bisiklet kiralayarak doğayı yakından keşfedebilir, foto safari ve kuş gözlemciliği yaparak gününüzü en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz.

Catseüaü

Ilgaz kayak merkezi özellikleri

Ilgaz kayak merkezinde toplam uzunluğu 3.700 metre olan 4 adet pist ve 1 adet alıştırma sahası bulunuyor. Bu pistler kayak dersi alanların tecrübe edindikleri pistler ve daha tecrübeli kayakçıların kullanımları için ayrılmış pistler olarak gruplara ayrılıyor. Pistler zorluk derecelerine göre; mavi bayraklı pist (başlangıç), kırmızı bayraklı pist (orta düzey), siyah bayraklı pist (ileri düzey) olarak sınıflandırılıyor. Merkez istasyonda 1 adet telesiyej, 1 adet teleski ve 1 adet babylift bulunuyor. Üst istasyonda ise daha profesyonel sporcuların kullanması için yapılmış yürüyen bant ve 800 kişi kapasiteli bir teleski bulunuyor. Pistin en yüksek noktası 2.010 metre yüksekliğe sahip, bu noktadan manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ilgaz kayak merkezi pist bilgileri

  • 1 numaralı pist: (mavi bayrak): 960 metre

  • 2 numaralı pist: (mavi bayrak): 1040 metre

  • 3 numaralı pist: (kırmızı bayrak): 900 metre

  • 4 numaralı pist: (siyah bayrak): 900 metre

  • 5 numaralı pist: (siyah bayrak): 800 metre

Ilgaz kayak merkezi yeme-içme

Catsjöve-1

Sucuk ekmek ve köfte ekmek bir kayak merkezinin vazgeçilmez atıştırmalığı. Kayak merkezinde hizmet veren çeşitli kafeler ve restoranlar mevcut, kayak yaparken hemencecik bir şeyler atıştırıp kaymaya devam edeyim diyorsanız mangalın kokusunu takip etmenizi öneririz. Ara öğününüzü bu şekilde geçirip akşam yemeğinde otellerin alacarte veya açık büfe hizmet veren restoranlarından faydalanabilirsiniz. Eğer bölgenin yöresel lezzetlerinin tadına bakmak istiyorsanız da otellerin şefleri tüm maharetlerini ortaya döküyor. Diğer bir seçenek ise Kastamonu merkezine giderek hem bölgeyi keşfedebilir hem de tarihi bedestenlerde yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Ilgaz kayak merkezinde nerede kalınır?

Ilgaz kayak merkezi otelleri ile de ilgi görüyor. Hem devlet hem de özel işletmelere ait konaklama imkanı bulmak mümkün. Tesis içerisinde birçok işletme bulunduğu için fiyatlar da değişkenlik gösteriyor. Özellikle devlet kurumlarına ait bir yerde konaklamayı planlıyorsanız önceden rezerve etmenizde fayda var. Kayak merkezinin dışında, bölgeye yakın başka konaklama imkanları da mevcut. Bu tesislerden bazıları kaplıca hizmeti de sunuyor. Bunun dışında, kayak merkezine 40 kilometre mesafedeki Kastamonu merkezde de tarihi konak ve bedestenlerde konaklayabilirsiniz. 

Başkan Pekyatırmacı’dan Berat Kandili mesajı Başkan Pekyatırmacı’dan Berat Kandili mesajı

Editör: Mustafa Balcı