Hayat pahalılaştıkça, vatandaşlar yeni gelir kapıları aramaya başladı. Bunların başında da altın geliyor.

Kastamonu Dere Altin Taskopru2

Define arayalarlardan farklı olarak, bazı vatandaşlar derelerde altın aramaya başladı. Kastamonu'da da derelerden altın arayan vatandaşların sayısı git gide artıyor. Kastamonu'da ki derelerden altın arayan vatandaşlar kendilerini belli etmeden bu arayışını sürdürüyor.

Kastamonu Dere Altin Taskopru1

Ancak Zonguldaklı vatandaş, söyledikleriyle herkesi hayrete düşürdü.

İsmail Uslu, Zonguldak'ta Alaplı ve Yığılca arasındaki derelerde tüm gün altın tozu çıkarıyor. 

Avcılık yapıp hayvanlara zarar vermediğini belirten Uslu, Alaplı ve Yığılca arasındaki derelerde çamurlu sulara aldırış etmeden altın tozu arıyor.

DERELERDEN ALTIN TOZU ÇIKARIYOR

Kastamonu Dere Altin Taskopru3

Zonguldak'ta yaşayan bir vatandaşın Zonguldak'ta bulunan Alaplı ve Yığılca arasındaki derelerde gerçekleştirdiği hobisi gündem oldu. Çamurlu sulara aldırış etmeden altın tozu arayan 68 yaşındaki İsmail Uslu, bu hobinin kendisine maddi açıdan yük olmadığını söyledi.

"AVCILIK YAPIP HAYVANLARA ZARAR VERMİYORUM"

İsmail Uslu verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

"Yaklaşık 2 yıldır bu işi yapıyorum. İlerleyen yaşıma rağmen avcılık yapıp hayvanlara zarar vermiyorum.Kahvede vakit öldürmek yerine boş zamanlarımı akarsu, dere kenarlarında değerlendirip buralarda değerli taç, altın tozu, tarihi dokuya zarar vermeden bu tip araştırma içerisinde geçirmekteyim.Umut arayan insanlara derim ki, hafta sonunda en azından gidin dere kenarlarında balığınızı yiyin, temiz havada çayınızı için araştırın. Size lazım olan bir kürek bir eleme işin alt tarafı.Ben öyle başladım ve iki yıldır yaklaşık devam ediyorum. Bu altın doğada her yerde bulunuyor. Sadece aramasını ve yerini bileceksin."

Kastamonu Üniversitesi'ne personel alım başvuruları başladı (12 Temmuz 2024) Kastamonu Üniversitesi'ne personel alım başvuruları başladı (12 Temmuz 2024)

ALTIN ARAMAK MALİYETLİ BİR İŞ DEĞİL

Altın arama işinde büyük materyallere gerek olmadığını belirten 68 yaşındaki Uslu, dere yataklarında altın aramak için çok büyük ve pahalı malzemelere ihtiyaç olmadığını söyledi.

HAFTALIK 13 GRAM ALTIN ÇIKARIYOR

Uslu, her gün altın araması yapanların, kaynağına denk geldiği takdirde haftada 10-13 gram altın bulduklarını söyledi.

DERELERDE ALTIN BULUNUR MU?

Altın sudan 3 kat ağır bir elementtir. Akarsu tarafından sürüklenen altın engebeli olan yatak kısmına, kayalara ya da yosunlarla çimlere çarparak birikme yapar. Bu tarz yapılara sahip akarsuda ve derede altın bulma ihtimali yüksektir.

Derede altın aramak için izin gerekir mi?

Bu işin kanuni olup olmadığını soruyorlar. Maden arama ruhsatlı alanlarda altın aramak mevzuata aykırı, onun dışında doğadaki bütün derelerde altın aramanın bir sakıncası yok.

Derede altın nasıl aranır?

Elde ettiğiniz siyah kumu altından ayırabilmek için altın eleği ile devam etmelisiniz. Bunun yanı sıra suyu içerisinde güçlü bir neodyum mıknatıs yardımı ile de bu kumu çıkartabilirsiniz. Mıknatıs ile çekme işleminin sonucunda altınlara ulaşabilmeniz mümkündür.

Konuyla alakalı haber için aşağıda ki linki tıklayın:

Kastamonu’nun Taşı Toprağı Altın: Birkaç Ayda Hem Ev Hem Araba Aldı!

Editör: Haber Merkezi