Çırak ve stajyerler, EYT düzenlemesi sonrası mağdur olduklarını ifade ederek, sosyal medya başta olmak üzere seslerini yükseltmeye devam ediyorlar.

SGK’ya 8 Eylül 1999 tarihinden önce kaydı ve çıraklık deneyimi olanların, yaş kriteri gözetilmeksizin, sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını yerine getirerek emekli olma hakkı istediklerini belirtiyorlar.

Saniyeler öncesinde depremi bildirdi! Deprem Öncesi Uyarı Mesajları nasıl açılır? Saniyeler öncesinde depremi bildirdi! Deprem Öncesi Uyarı Mesajları nasıl açılır?

IŞIKHAN AÇIKLAMA YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHPNiğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin ele alındığı, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Bakan Vedat Işıkhan’a sorular sordu.

Gürer’in“Ülkemizde çalışıp aşırı yoksulluk içinde yaşayan sayısı kaçtır? Açlık sınırı altında kaç çalışan ücretli bulunmaktadır?” sorusuna yazılı cevap veren Işıkhan, Türkiye’de asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizde, asgari ücret net 11.402,32 TL olup; bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Önerge veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Işıkhan’ın Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan vatandaş olmadığı yönündeki sözlerinin şaşırtıcı olduğunu ifade etti.

İSTİHDAMDA KABUL EDİLMEKTEDİR”

Işıkhan, staj ile ilgili olarak “Üretici kooperatifi üyeleri ile mesleki bilgilerini artırmak amacıyla (çırak, stajyer vb.) bir işletmede çalışanlar belirli bir menfaat (maaş, emekliliğe ilişkin sosyal sigorta prim ödemesi, cep harçlığı vb.) elde ediyorlarsa istihdamda kabul edilmektedir” dedi.