Kışın yoğun olarak hissedildiği bu dönemde 2024 zemheri tarihleri merak konusu oldu. Bu noktada, “Zemheri ne zaman, hangi ayda başlar ve biter? Zemheri kaç gün sürer?” gibi sorulara yanıt aranırken uzmanlara göre, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanmalar yaşanması bekleniyor. Bu durum ise hastalıkların artış gösterdiği bir dönem olarak değerlendiriliyor.

ZEMHERİ NE ZAMAN?

Halk tarafından 22 Aralık ile 30 Ocak arasındaki 40 günlük dönem, zemheri ayı olarak ifade ediliyor. Zemherinin en belirgin özelliğinin ise bir kısmı sonbahara bir kısmı ise kışa benzediği için sıcaklık dalgalanmasının fazla olması olduğu söyleniyor.

Uzmanlara göre, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanmalar yaşanır. 17-18 derece olan sıcaklıklar birkaç gün sonra 4-5 dereceye kadar iner. Dolayısıyla zemheri ayı hastalıkların fazlaca görüldüğü aydır.

Zemheri (1)

ZEMHERİ NE KADAR, KAÇ GÜN SÜRER?

Zemheri ayı, 22 Aralık ile 30 Ocak arasındaki 40 günlük dönemi kapsıyor.

Başkan Gürkan’dan Berat Kandili mesajı Başkan Gürkan’dan Berat Kandili mesajı

ZEMHERİ NEDİR, NE DEMEK?

Zemheri, Arapça kış anlamına gelen "zem" ile Farsça uğultu anlamındaki "harir" kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Kış, eski dilde zemheri ismiyle de anılırdı.

Editör: Deniz Çam