Yüksek enflasyon nedeniyle yaklaşık 2 yıldır fiyatları rekor oranda artan ikinci el araç piyasasında ibre tersine dönmeye başladı. İnternet sitelerinde verilen ikinci el araç ilanları artarken fiyatlar ise düşmeye devam ediyor.

Türkiye'de ikinci el çevrim içi (online) binek ve hafif ticari araç pazarında satış sayısı, ekimde eylüle göre yaklaşık %5 , geçen senenin aynı dönemine göre de %7 azalırken, araç perakende fiyatları %1,54 oranında düştü.

İLAN SAYISI ARTTI

Indicata'nın ikinci el çevrim içi (online) pazar raporuna göre, ekim ayında yılın en yüksek ilan adedine ulaşıldı. Eylül ayına göre 10 bin 9, geçen senenin ekim ayına göre 29 bin 492 adet daha fazla kurumsal ilan yayınlandı. Ekimde yayınlanan 388 bin 283 adet kurumsal ilanın yüzde 35'i olan 134 bin 259 adedin satıldığı gözlendi.

Tapu Sahipleri Dikkat! Yarın Son Gün Tapu Sahipleri Dikkat! Yarın Son Gün

Bu kapsamda satışlarda, eylül ayına göre yüzde 5, geçen senenin ekim ayına göre yüzde 7 düşüş gerçekleşti.

FİYATLAR DÜŞTÜ

Bu yılın ocak-ekim döneminde ise geçen sene aynı döneme göre satış adetlerinde yüzde 10 artış kaydedildi.

İkinci el çevrim içi (online) binek ve hafif ticari araç pazarında en çok satışı yapılan ilk 32 markanın 253 modeline ait 139 bin 335 adet ilanın fiyat değişimleri incelenerek yapılan analize göre, ekimde bu pazarda perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 1,54 düştü. Geçen ay da araç fiyatları aylık bazda yüzde 2,59 gerilemişti.

( Karar )