İSTANBUL (AA) - Vestel, su kaynaklarının korunması kapsamında son dört yılda beyaz eşya üretiminde birim başına düşen su miktarını yüzde 31 azaltmayı başardı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Vestel, kurulduğu günden bu yana doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir gelecek için çalışıyor. Bugün tüm iş süreçlerinde sürdürülebilirliği merkeze alan şirket, kullanıcılarının da aynı amaca dahil olmaları için enerji ve su tasarrufu yüksek, gıda israfını önleyen teknolojilere sahip yeni ürünler geliştiriyor.

Günümüzde altı kilogramlık çamaşırla yapılan bir yıkama sonunda yaklaşık 700 bin fiber parçacığı doğaya salınıyor. Doğadaki mikrofiber kirliliğinin yüzde 35'i çamaşır makinesi yıkamalarından kaynaklanıyor. Bu da bu durumda beyaz eşya üreticilerinin önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunduğunu gösteriyor.

Vestel, bu bakış açısı ile mikrofiber filtreli çamaşır makinesini geliştirdi.

Çamaşır makinesinin kapağına entegre edilen filtreleme ünitesi sayesinde yıkama ve durulama adımlarında kullanılan suyun tahliye edilmeden önce filtrelenmesi, bu sayede de fiber parçacıklardan arındırılması sağlanıyor.

Geliştirilen bu filtreleme sistemi sayesinde şirketin bir yılda ürettiği tüm makinelerde bu tip teknolojinin kullanılması durumunda yaklaşık 50 milyon plastik pet şişe ağırlığında mikrofiber parçacığın doğaya gönderilmesi engellenebilir.

Vestel, bu teknolojiyle "Akıllı Hayat 2030" sürdürülebilirlik vizyonu'na katkı sağlıyor. Vestel bunların yanı sıra Avrupa beyaz eşya üreticileri derneği APPLIA'nın öncülüğündeki mikroplastik konsorsiyumunda da yer alarak bu konudaki endüstri standartlarının geliştirilmesi için çalışıyor.

Samsung Türkiye ve Hepsiburada'dan stratejik işbirliği Samsung Türkiye ve Hepsiburada'dan stratejik işbirliği

- "Su Geri Kazanım Sistemi"ne sahip bulaşık makineleri 5,4 lt su ile yıkama sağlıyor

Vestel'in doğayı koruma vizyonuyla geliştirdiği pek çok ürün ve teknoloji bulunuyor. Su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunan "Aqua Mikrofiber" teknolojisine sahip çamaşır makinesinin yanı sıra Vestel uzmanlarının geliştirdiği "Su Geri Kazanım Sistemi" de çamaşır kurutma işlemi sırasında ortaya çıkan yoğuşmuş suyun arındırılarak çamaşır makinesinde yeniden kullanılmasına imkan tanıyor.

"Su Geri Kazanım Sistemi"ne sahip bulaşık makineleri de bir önceki çevrimdeki temiz durulama suyunu sonraki çevrimde kullanarak tek seferde sadece 5,4 lt su ile yıkama sağlıyor.

Su ve deterjan karışımını 20 farklı noktadan çamaşırlara püskürterek daha verimli bir yıkama sunan "Akıllı Dalga" teknolojisi, her yıkamadan önce deterjan ve yumuşatıcı ekleme ihtiyacını ortadan kaldıran "Akıllı Dozaj" teknolojisi ve durulama aşamasında kullanılan suyu depolamaya yarayan "Su Kutusu" teknolojisi de Vestel'in yeni G Serisi çamaşır makinelerinde sürdürülebilirlik adına öne çıkan teknolojiler.

Vestel'in geliştirdiği "Otomatik Filtre Temizleme" teknolojisi sayesinde bulaşık makinelerinde program sonunda makine içerisinde bulunan filtrenin otomatik olarak yıkanması sağlanıyor. Bu sayede yıkama verimliliği artırılırken aynı zamanda elde yıkamaya göre filtre temizleme suyundan hane başına yılda yaklaşık 120 litre tasarruf sağlıyor.