Toyota Motor'un 2023 yılına ilişkin araç satış ve üretim verileri oldukça etkileyici. Küresel düzeyde gerçekleşen 11,23 milyon araç satışı, %7,2'lik bir artışla Toyota'nın tarihindeki en yüksek satış rakamına ulaştığını gösteriyor.

Toyota, 2023'te rekor üstüne rekor kırdı

Toyota Hafif Ticari Araçlarda Rekora Koşuyor | Toyota Türkiye

Özellikle hibrit modellerin satışında %31,4'lük bir artışla 3,42 milyon adede ulaşılması ve elektrikli araç satışlarının 4 kat artarak 104 bin 18'e yükselmesi dikkat çekici. Bu, Toyota'nın sürdürülebilir ve çevreci teknolojilere yaptığı yatırımların meyvelerini almaya başladığını gösteriyor.

Toyota'nın açıklamasında, en yüksek satışları elde etmek değil, güvenlik ve kalitenin birinci öncelik olduğu vurgulanmış. Bu da şirketin sadece satış rakamlarına odaklanmayıp, müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesine de büyük önem verdiğini gösteriyor.

Toyota, 1,1 milyon aracını geri çağıracak

Toyota'nın en büyük rakibi Volkswagen AG'nin 2023'te 9,24 milyon araç satışı gerçekleştirdiği belirtilmiş. Böylece Toyota, Volkswagen'e karşı liderliğini pekiştirerek küresel satışlardaki liderliğini dördüncü yıla taşımış.

Ankara'nın geleceği güven altında Ankara'nın geleceği güven altında

Toyota Corolla Sedan Modelleri ve 2023 Fiyat Listesi

Ayrıca, Toyota'nın 2023 yılında küresel araç üretimini %8,6 artırarak 11,52 milyona yükseltmesi, Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya'daki artan taleplerin olumlu etkisini yansıtıyor. Bu üretim artışı, şirketin büyüme stratejisi ve küresel pazardaki rekabet gücünü koruma çabalarıyla uyumlu bir şekilde ilerlediğini gösteriyor.

Editör: Mustafa Balcı