Uzmanlar son dönemde artan otobüs kazalarının sebeplerini değişik nedenlere bağlarken, öne çıkan görüş; Yeni nesil otobüslere yabancı kalan ‘eski şoförler’ kazalara neden oluyor iddiası… Ancak bu ne kadar tatminkar bir açıklama çok bilemiyorum. Ancak tek bilgim şey kazaların insan hatasından kaynaklı olduğu ve denetimlerin yetersiz oluşu.

Firmaların, şoförlerimizin yolcularının insan olduğunu unutarak, kullandıkları otobüslerin mekanik tesisatlarıyla oynayanlarda var, kışlık lastik yerine kaplama lastik kullananda, hız limitlerine ve uyarıları önemsemeyip uykusuz uykusuz direksiyon başına geçende...!

Yani hepsi insan hatası… Uzmanların dediği “Eski şoförler yeni nesil otobüslere yabancı kalıyor” açıklamasına ise şu soruyu sormak lazım… O zaman denetimciler neden bu şoförleri direksiyon başına geçiriyor?

Yada direksiyon başına geçen şoför başta olmak üzere, kullanılan otobüs ne sıklıkla denetleniyor?

Yitirilen canlar bizim canlarımız..! Denetimi mümkün olan şeylerin sonucunda yaşanan kazaların ve yitirilen canların hesabını kime soracağız, kime sormalıyız…?

İşte sabah saatlerinde Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi Alatarla mevkiinde bir otobüs kazası daha yaşandı ve 6 canımız gitti. Kazada 3’ü ağır 33 tanede yaralı var…

Bu otobüs kazasının nedeni mutlaka araştırılacak… Ancak yitirilen canlar ne olacak? Otobüsün lastiğimi kışlık değil di, yoksa şoför mü uykusuz du, yada şoför otobüse mi yabancıydı?

Yetkililerin araştırma sonucu ortaya koyacağı açıklamayı sabırsızlıkla bekliyoruz…

Açıklanacak sebep ne olursa olsun ortada 6 can, 3’ü ağır 33 yaralı var…!

Ancak devletin resmi kurumu, TÜİK, “Türkiye’de son 7 ayda 3 bin 713 otobüs kazası gerçekleşti” diyor… Rakamı gördüğümde gözlerime inanamadım… 7 ayda yaklaşık 4 bin kaza..! Çok hayret verici bir durum…

Yine soruyorum… Acaba bunca insan tekerlekli tabutlara mı biniyor, bindiriliyor ve yolculuk ettiriliyor? Denetim nerede? Kazaların sebebi ne? Sebepler biliniyorsa önlemler ne? 

Şimdi üşenmedim son aylarda meydana gelen otobüs kazalarını çıkarmaya çalıştım… Mutlaka gözümden kaçan olmuştur.

Acı tablo şöyle;

7 AYDA 3 BİN 713 OTOBÜS KAZASI YAŞANDI

TÜİK verilerine göre 2023'ün son 7 ayında yaşanan 309 bin 573 trafik kazasından 3 bin 713'ü halk veya yolcu otobüslerinden kaynaklanmış. İşte o kazalardan bazıları:

26.01.2024: Kastamonu-Taşköprü karayolunda, İstanbul-Sinop seferini yapan yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 6 vatandaşın hayatını kaybettiği kazada 33 kişi de yaralandı

16.01.2024: Mersin-Antalya D 400 karayolu Aydıncık ilçesi çıkışında meydana gelen otobüs kazasında 9 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

05.01.2024: Kars'ta iki otobüs ile bir kamyonun karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

02.01.2024: İstanbul'dan Malatya'ya giden yolcu otobüsü, yoldaki buzlanma nedeniyle Akçadağ Develi Mahallesinde devrildi. Aynı istikamette seyreden kamyon da devrilen otobüse çarptı. Kazada 4 kişi hayatını kaybetti.

16.12.2023: Çanakkale-Bursa karayolunda yolcu otobüsü ile kamyon çarpıştı; 3'ü ağır 9 kişi yaralandı.

28.12.2023: Sakarya'da Kuzey Marmara Otoyolu'nun İstanbul istikametinde aralarında 3 yolcu otobüsü ve 1 TIR'n da bulunduğu 7 araç zincirleme kazaya karıştı. Kazada, 10 kişi hayatını kaybetti, 54 kişi yaralandı.

20.08.2023: Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Nizip bölümünde meydana gelen kazada, aralarında 2 basın mensubunun da bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı.

23.12.2023: Şanlıurfa'da yolcu otobüsü ve 2 TIR'ın karıştığı kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.

Kastamonulu Bakan Yumaklı'ya o meşhur soru soruldu! (VİDEO HABER) Kastamonulu Bakan Yumaklı'ya o meşhur soru soruldu! (VİDEO HABER)

İşte böyle... Acı verici kazalar peş peşe gelmiş... Bugünki kazada bu gidişle sonuncusu olmayacak!

UÇAK YOLCULUĞU HASSASİYETİNDE YOLCU TAŞINMALI

Bir biri ardına gelen otobüs kazalarının ardından ileri teknik sürüş uzmanları da artık otobüs yolcukları da uçak yolculuğu hassasiyetinde yapılmalı diyor… Çünkü uçak havalanmadan önce mühendisler tarafından tüm mekanik ve motor bakımından geçiriliyor.

Eğer en ufak bir sorun varsa o uçağın kalkışına izin verilmiyor… Belki teklifin uygulanması zor ama en azından yarısı kadar bir denetimle yolcu otobüslerinin hareketine izin verilmeli…

Değerli okuyucularımız ne desek boş. Her işin başı insan ve denetim... Uzmanlar mutlaka bu işlere kafa yoruyordur. Ben sadece hatırlatmak istedim. 

Bugün yaşanan kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum… Yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum…

İnşallah bir daha böyle acı kazalar yaşanmaz…!    

Editör: Mustafa Balcı