Taşköprü’nün Unutulmaz Felaketleri!!!

Taşköprü ilçemiz, tarih sahnesinde büyük bir dramın kahramanı olarak anılmaktadır. Bu dramın en önemli sahneleri, 1890 ve 1927 yıllarında yaşanan devasa yangınlarla yazılmıştır. Taşköprü, bu iki büyük felaketi atlatarak günümüze ulaşmıştır.

Tarih kitapları, Taşköprü'nün adını anarken, özellikle 1890 ve 1927 yıllarındaki yangınlarına vurgu yapmaktadır. 1890 yangını, Ağustos ayında çıkmış ve acı bir gerçeği ortaya koymuştur. Kastamonu yıllıklarına göre, 374 dükkân, 11 han, 11 mağaza, 36 kahvehane, 1 cami, 1 medrese, 1 Hükümet Konağı, hapishane ve 7 ev bu felakette yok olmuştur.

-Taşköprü’nün "Izgara Kent Planı" ile yeniden inşası

1927 yangını ise ilçenin yüzde seksenini kullanılamaz hale getirmiştir. Kastamonu Milletvekili Hasan Fehmi Bey'in çabaları sonucu, yangın felaketine karşı yardım talep edilmiş ve Taşköprü, modernleşme çabalarını yansıtan bir "Izgara Kent Planı" ile yeniden inşa edilmiştir. Mühendis Mashar'ın 1928'de çizdiği düzenli kent planı, bugünkü ilçe merkezinin temelini oluşturmuştur.

Yangın sonrasında, Hükümet Konağı olarak kullanılan Paçacızadeler’in Konağı, 1890 yangınından sonra kiralanmıştır. Günümüzdeki Hükümet Konağı ise 1913'te inşa edilmiş ancak 1927 yangınında hasar görmüştür. Taşköprü, bu felaketi atlatarak ayakta kalmış ve geçmişin izlerini modern bir şehir planıyla silmiştir.

1927 yangını, Vakit Gazetesi'nde detaylı bir şekilde yer bulmuştur. Taşköprü, Zafer Bayramı günü dört saat içinde tamamen kül olmuş, acı bir gerçekle yüzleşmiştir. Kastamonu, itfaiye teşkilâtının etkili bir şekilde müdahalesiyle yardım göndermiş, ancak yangın hızla yayılarak felakete dönüşmüştür.

Taşköprülüler ve Kastamonulular, birlikte bu felakete karşı mücadele etmiş ve kahramanca yardım çabalarında bulunmuşlardır. Ancak, yangının şiddeti ve poyrazın etkisiyle kontrol altına alınamamış ve tahribat devam etmiştir.

-Yangının Çıkış Noktası

Yangının çıkış noktası, Karasaid Mahallesi'nde bir muhâcirin iskânına tahsis edilen evdir. Kaza eseri olarak değerlendirilen yangın, evin delik bacasından yükselen kıvılcımların yakınındaki samanlığa düşmesi sonucu başlamıştır. Yanan binaların sayısı, 800 hane ve 300 dükkânın ötesindedir.

Taşköprü'nün geçmişte yaşadığı bu felaketler, ilçenin direncini ve dayanıklılığını ortaya koymaktadır. Yangınlarla yazılan bu tarih, Taşköprü'nün bugünkü modern kimliğinin temelini atmış ve geçmişin izlerini silerek ayakta kalmış bir ilçenin hikayesidir.

Özel Haber: Hamza Sefa YILMAZ

AK Parti İlçe Başkanı Erol’dan, MHP İlçe Başkanı Uçar’a yanıt gecikmedi! AK Parti İlçe Başkanı Erol’dan, MHP İlçe Başkanı Uçar’a yanıt gecikmedi!

Editör: Hamza Sefa Yılmaz