Taşköprü Adliye Lojmanları, bir zamanlar şehrin önemli yapılarından biri iken, şimdi unutulmuş ve bakımsız bir halde. 1983 yılında umut ve heyecanla inşa edilen Taşköprü Adliye Lojmanları, şimdi ise boş ve bakımsız.

Kaderine Terk Edilmiş Lojmanın Hikayesi

Taşköprü'nün tarihine ışık tutan bazen ise geçmişe imrenerek dönüp bakacağımız yazı serimize devam ediyoruz.

Şimdi size her gün yanından geçtiğimiz ancak kaderine terk edilmiş durumda olan ve artık gözümüzün aşinalık kazandığı ve yok saydığımız "Adliye Lojmanları"ndan bahsedeceğiz.

Taşköprü ilçemiz Bahçelievler Mahallesi Gençlik Spor Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu karşısında bulunan Taşköprü Adliye Lojmanları 1983 yılında büyük bir heyecan ve umutla inşa edilmişti.

Ve her dönem adından bahsettiren Kadim İlçemiz Taşköprü’de yıllarca ilçemizde görev yapan birçok hakim ve savcıyı ağırlamıştı. 4 kat ve 8 daire olan binada dönemin şartlarında ilçede az bulunan kalorifer sistemi de yer almaktaydı.

Takvim sayfaları 2000’li yılların başına geldiğinde ise dünyada milenyumlu yılara ulaşmanın heyecanı yaşanırken, ilçemizde onca hatırayı ve bugün ülkenin çeşitli yerlerinde halen üst düzey görev yapan yargı mensuplarını ağırlayan “Taşköprü Adliye Lojmanları” bakımsızlıktan dolayı boşaltılmış ve kaderi terk edilmişti.

Taşköprü'de, trafik kazasında hayatını kaybedenler için lokma dağıtıldı Taşköprü'de, trafik kazasında hayatını kaybedenler için lokma dağıtıldı

Geçen zaman içerisinde çürümeye terk edilen bu lojmanlar, Taşköprü tarihinin en sağlam yapılarından biri olarak kabul edilmesine rağmen halen bakımsız bir durumda ilçe halkının gözleri önünde kaderine terk edilmiş haldedir.

Önemli bir dönemde yapılan ve 20 yıl bile hizmet etmeden kaderine terk edilen bu lojmanlar, ilçenin önemli bir noktasında konumundaki Taşköprü Meslek Yüksekokulu yolu üzerinde bulunuyor.  Akşamları ürkütücü bir görünüme sahip olmasıyla birlikte, şehrinde dokusunu da olumsuz yönde etkiliyor.

Camları ve kapıları kırık, atıl durumda olan lojmanların tekrar restore edilip edilmeyeceği ise merak konusu. Mülkü Maliye Bakanlığı’nda olduğu bilinen lojmanların Belediyeye tahsisi için ise Belediye Başkanı Abdullah Çatal, 29 Eylül 2023 tarihinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a bir dosya sunduğu da biliniyor.

Özel Haber: Hamza Sefa YILMAZ

Editör: Hamza Sefa Yılmaz