Kastamonu'da ayılar mesaiye başladı! Köylü vatandaş çaresiz! (video haber) Kastamonu'da ayılar mesaiye başladı! Köylü vatandaş çaresiz! (video haber)

Taşköprü ilçesinde milattan önce 7. yüzyılın ortalarında Paphlagonyalılar tarafından yapıldığı tahmin edilen kaya mezarında, boğa ve aslan figürleri ile aslan vücutlu, kartal kanatlı "griffon" adı verilen mitolojik yaratık yer alıyor.

2021 Aralik 20211206 2 51185304 71346929

Ancak; Taşköprü ilçesine bağlı Donalar Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi Kaya Mezarları definecilerin hedefi haline gelirken, tarihi yapı talan edildi. Bu talan Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince de eleştirildi ve sosyal medya hesapları üzerinden dile getirildi.

TALAN ETMİŞLER

Kastamonu'daki Kale Kapı Kaya Mezarı mitolojik kabartmalarıyla öne çıkıyor

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü'nce paylaşılan açıklamada; 

"Donalar Kaya Mezarı: Kaya mezarının içini merak edenler linkten 360 derece gezinti yapabilir. Maalesef defineciler altın ümidiyle kayayı bile talan etmeyi başarmış, kırıp dökmüşler.

Bu tür değerlere zarar vermek, gerçek bir hırsızlıktır. Bu eserler tarihi bir belgedir, bunlara zarar vermek, insanlığın bilgi alma hakkını çalmaktır, geleceğini çalmaktır.

Farkedebilmemiz ümidi ile, güzel bir hafta diliyorum" ifadelerine yer verildi...

(Mustafa Balcı)