Ormanda toplanan binlerce ton defne yaprağı, köylülerin geçim kaynağı olurken, ilaç ile kozmetik sektöründe kullanılmak üzere dünyanın pek çok ülkesine satılıyor. İşte detaylar...

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Kapısuyu Mahallesi'nde vatandaşlar, defne yapraklarını toplayarak ailelerine katkı sağlıyor.

Mahalle sakinleri kendi arazilerinde bulunan defne ağaçlarından toplanan defne yapraklarını, kurutma ve ayıklama işlemlerinin ardından, balyalayarak dünyanın birçok ülkesine gönderiyor.

Üreticiler kilosunu 7 TL'den toptancıya satarken, yapraklar işlendikten sonra 1500 TL'ye kadar dünya genelinde satılıyor.

Defne yapraklarını toplayan 3 çocuk babası 50 yaşındaki Halil Keser, şunları söyledi:

"Yaprak birçok ilaç ve kozmetik ürününde kullanılıyor. Defne yaprağının tohum verenini kesmeyiz çünkü meyve verdiği için daha sonra işleniyor."

Meyve vermeyen dalı ise kesip satıyoruz. Kilosunu 7 TL'den toptancıya veriyoruz onlar da fabrikada işleyip dünya ülkelerine kilosunu 1500 TL'ye kadar satıyor."

"Bizim geçim kaynağımız buradan. Yorucu iş olmasına rağmen ekmeğimizi buradan çıkardığımız için yapıyoruz."

DEFNE YAPRAĞI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Defne yaprağı, Laurus nobilis adlı defne ağacının yaprakları. Bu ağaç, defnegiller familyasına ait, dört mevsim yaprak dökmeyen bir bitki. Anavatanı Akdeniz ülkeleri, fakat günümüzde dünyanın birçok yerinde yetiştirilir.

Defne yaprağı, keskin ve aromatik bir tada sahip. Bu nedenle, yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır. Özellikle balık, et, tavuk, çorba ve güveç gibi yemeklere lezzet katmak için kullanılır.

Defne yaprağı, insan sağlığı için de faydalı olduğu düşünülmektedir. İçeriğindeki antioksidanlar, iltihap önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahip. Bu nedenle, geleneksel tıpta çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

DEFNE YAPRAĞI FAYDALARI NELER?

* Sindirim sistemini destekler

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir

* İştahı açar

* Bağışıklık sistemini güçlendirir

* Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip

* Ateş düşürücü etkiye sahip

Defne yaprağı, çay olarak da tüketilebilir. Bunun için, 2-3 adet defne yaprağı kaynar suya eklenir ve 10 dakika demlenir. Demlenen çay, süzülerek içilir.

Dünyada konut kiraları  en çok İstanbul ve Ankara'da arttı Dünyada konut kiraları en çok İstanbul ve Ankara'da arttı

Defne yaprağı, güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Ancak, hamile ve emziren kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin, defne yaprağı tüketirken dikkatli olması gerekir.

Defne yaprağı, kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilir. Taze defne yaprağı, kurutulmuş defne yaprağına göre daha keskin bir tada sahip.

Defne Yaprağı Nerelerde Kullanılır Faydaları Neler 5

Defne Yaprağı Nerelerde Kullanılır Faydaları Neler 1

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU