Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelinde etkili olan yoğun yağış, fırtına ve soğuk hava nedeniyle bir dizi uyarıda bulundu. 20 Kasım 2023 tarihli son değerlendirmelere göre, çok sayıda ile 'sarı' ve 'turuncu' kodlu uyarılar yapıldı. Bu uyarılar arasında özellikle Kastamonu'nun da bulunduğu belirtiliyor.

MGM'nin değerlendirmesine göre, ülke genelinde Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz'in doğusu, İç Anadolu (Konya ve Kırıkkale hariç), Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Özellikle Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli yağışlarla karşılaşabilir.

Hava sıcaklığında genel bir düşüş beklenirken, kuzey, iç ve batı bölgelerde yağışlı hava ile birlikte hissedilir derecede (2°-10°C) azalacak. Rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, bazı bölgelerde kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi öngörülüyor. Marmara'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında ise çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) bekleniyor.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, Kastamonu dahil olmak üzere Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak için turuncu meteorolojik uyarı verildiği belirtildi. Ayrıca, Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova için sarı meteorolojik uyarı yapıldığı vurgulandı.

Kastamonu'da orman yangını çıktı! Kastamonu'da orman yangını çıktı!

AFAD'ın açıklamasında, uyarı yapılan illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı ve ekiplerin teyakkuzda olduğu belirtilirken, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli olmaları önemle vurgulandı.

(gözlemgazetesi)

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU