NASA mini cerrah robotların testlerine yakında başlıyor. Mini cerrah robotlar hem uzaktan kumandayla hem de kendi başlarına operasyon yapabiliyor. Robotlar ilk olarak ISS‘de (Uluslararası Uzay İstasyonu) test edilecek.

Bu testlerde robotların yerçekimsiz ortamda nasıl işlediği ve hareket ettiği gözlemlenecek. Bir diğer önemli fonksiyon ise uzaktan kumandayla verilen talimatlarda oluşan zaman kaybının robotlar tarafından nasıl telafi edileceğinin anlaşılması. Testler için insanlar değil, insan hücrelerine benzer deney hücreleri ameliyat edilecek.

Telefonunuz suya mı düştü? Sakın pirince yatırmayın, yanlışmış! Telefonunuz suya mı düştü? Sakın pirince yatırmayın, yanlışmış!

yeni-proje-003.jpg

Cerrah robotların en dikkat çeken özelliği sürekli uzaktan kumandaya bağlı olmaması. Robot, cerrahi operasyonları otonom yapabilecek kabiliyetlere de sahip. Ancak harici bir müdahale gerektiğinde gerçek doktorlar tele operasyon moduna geçerek ameliyatı robot aracılığı ile gerçekleştirecek.

Robotlar uzaya gönderilmeden önce bütün testler yeryüzünde gerçekleştirilecek. Uzmanlar böylece uzaydaki denemeler için yeterli veriyi toplamış olacak.

Bu robotların gelecekte çok uzun süreli uzay misyonlarında kullanılması öngörülüyor. Robotlar bir ameliyata ihtiyaç olduğu ve doktor bulunmadığı acil vakalarda hayat kurtaracak.

Cerrah robotlardan yeryüzünde de ulaşmanın zor olduğu bölgelerde isitifade edilme imkanı bulunuyor.

(karar)

Editör: Ezgi Nur Sertdemir