Koç Holding ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi arasında "eğitimde iş birliği" protokolü Koç Holding ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi arasında "eğitimde iş birliği" protokolü

Ülkemizdeki emeklilik sistemi çerçevesinde çalışma hayatının sonuna gelerek emekliliklerinin tadını çıkarmak isteyen milyonlarca vatandaş var. Emeklilik üç şarta bağlı gerçekleşirken bunlardan birisi prim gün sayısı. Emeklilik için sigorta giriş tarihi ve yaş kriterinin sağlanması ile prim gün sayısının yeterli olması durumunda çalışanlar emeklilik başvurusunu gerçekleştiriyor. 2024 yılında ise ülkemizdeki emeklilik sistemine dair bazı değişiklikler gerçekleştiriliyor. Peki, erken emeklilik ne zaman yasalaşacak? Kimler erken emekli olabilir? Erken emeklilik şartları neler? Prim indirimi başladı mı? Bağ-Kur prim indirimi ne zaman başlıyor? İşte erken emekliliğe dair tüm detaylar…

sgk-9hoc_cover

2000 – 2008 GİRİŞLİLERE ERKEN EMEN EMEKLİLİK

2023 yılında uzun süredir beklenen EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında olan vatandaşlar emekli olma mutluluğunu tattı. EYT’yi ucundan kaçıran milyonlar içinse Meclis’te yeni emeklilik düzenlemeleri devreye girdi. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışma hayatına dair düzenlemelerin de bu sene yapıldığını belirtti. Hem emekliler hem de çalışanlar için gerçekleştirilen çalışmalarda son noktalara geliniyor.

sgkbina1

ERKEN EMEKLİLİK NASIL YAPILACAK?

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), öncelikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için emeklilik düzenlemeleri gerçekleştiriyor. Çalışmalar tamamlanırken prim şartında yapılacak indirim erken emekliliği milyonlarca vatandaş için sağlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği prim şartı değişikliği 2000 ile 2008 yılları arasında işe girişi yapılan vatandaşları kapsayacak. Böylelikle prim gün sayısı yeterli kabul edilen çalışanlar kademeli olarak erken emeklilikten faydalanabilecek. 2000 yılında işe girişi yapılmış bir çalışan prim indirimiyle 7200 günü doldurursa 2024 yılı itibariyle emeklilik başvurusunu yapabilecek.

Eyt Kuyruk Sgk T N E5 Cover

BAĞ-KUR PRİM İNDİRİMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncelikle Bağ-Kur’lulara sunmuş olduğu prim indirimi 1800 gün olarak yapılacak. Prim indirimiyle Bağ-Kur’lu ve SSK’lı çalışanların eşitliği gerçekleştirilecek. 1800 gün olarak yapılan prim indirimiyle Bağ-Kur kapsamında çalışanlar artık 9000 prim sayısıyla değil 7200 gün primle emeklilikten yararlanabilmenin keyfini sürecek. Geçtiğimiz yıl içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu prim indiriminde çalışmalar tamamlandı. Son aşamada TBMM onayından geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalaması bekleniyor. Ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşacak.

sgk-2

KİMLER PRİM İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİR?

Emeklilik reformu kapsamında Bağ-Kur’lu vatandaşlara sağlanacak prim indiriminin yanı sıra SSK’lılar, Emekli Sandığı ve ev hanımları da düşünülüyor. Çalışmaların sonuçlanmasıyla detaylar netleşmeye devam ederken Bağ-Kur kapsamında olan küçük esnafın ilk etapta 1800 gün prim indiriminden yararlanacağı biliniyor. 5 yıl erken emeklilikten yararlanacak küçük esnaf arasında bakkal, manav, ayakkabı tamircisi, terzi, kasap, berber – kuaför gibi Bağ-Kur’lular yer alıyor. Prim gün sayısına ek olarak sigortalılık süresi ile yaş kriterlerini de sağlayan çalışanlar emeklilik başvurusunu gerçekleştirebilecek.

Editör: Mustafa Balcı