Kredi kartı kullanımındaki artışın ardından yeni düzenleme yola çıktı. Son yılda hızla artan kredi kartı harcamaları yüzde 155 oranına kadar yükseldi. Otomobil hayali kuranlar yeni planlar yapmaya başlarken, bankalardan "Kredi kartınız kapatılabilir" şeklinde mesajlar gelmeye başladı. İşte tüm detaylar...

Yeni yılda otomobil almak isteyenlere kötü haber bankalardan geldi. Kredi kartında otomobil frenine basıldı. Kredi kartı harcamalarındaki artışın ardından yeni düzenleme geliyor.

KREDİ KARTINDA FRENE BASILDI

Ülke ekonomisinde vatandaşlar kredi kartı harcamalarını son bir yılda yüzde 155 oranında artırdı. Bu artışı gören yetkililer ise bu duruma çare bulmak adına çalışmalara başladı. Otomobil ve konut alımlarında kredilerde fren yapılırken, 19 Ocak 2024 tarihinden itibaren kredi kartıyla 1 trilyon 172 milyar TL'lik harcama yapıldı.

Yenilenmiş Toyota Corolla yeni fiyat listesiyle vitrinde Şubat 2024! Yenilenmiş Toyota Corolla yeni fiyat listesiyle vitrinde Şubat 2024!

Whatsapp Image 2024 01 31 At 16.13.21

TAKSİT VE LİMİTLER DEĞİŞECEK

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartları hedef alındı. Kart limitlerinin çok yüksek olmasıyla beraber taksit sayılarına da sınırlandırılma getiriliyor. Mali Müşavir Emin Yılmaz'ın TV100 ekranlarında yaptığı açıklama dikkat çekti. kredi kartının daha çok yatırım amacı olarak kullanıldığı durumda farklı bir boyuta ulaştığını söyledi.

Bu sınırın iyi çekilmesi gerektiği ifade ediliyor. Yeni düzenlemeyle beraber kredi kartlarındaki taksit sayısı ve limitlerinde değişiklik beklendiği paylaşıldı. Altın, döviz ve kripto alanlar için ise ciddi yaptırımların konuşulduğunun altı çizildi.

MAKUL GEREKÇENİZ YOKSA YANDINIZ

Mali Müşavirin anlattıklarına göre, ocak ayında müşterilere bankalardan mesajlar gidiyor. Kredi kartı kullanan banka müşterilerine, "Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir” uyarısı yapıldı.

Kartının kapanmasını istemeyen kullanıcıların makul bir gerekçeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Yılmaz, kredi kartında döviz, altın, kripto varlık alımlarında dikkatli olunması gerektiğini paylaştı.

Kaynak: Karar