Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş yıl dönümünü anmak ve bu önemli dönemi hatırlatmak amacıyla her yıl 21-27 Ocak tarihleri arasında kutlanan haftaya Osmanlı Haftası adı verilir.

Osmanlı haftası ne zaman kutlanmaya başlandı?

Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700. yıl dönümü olan 27 Ocak 1999 tarihinde ilk kez kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren her yıl 21-27 Ocak tarihleri arası Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu anmak ve bu önemli dönemi hatırlatmak amacıyla Osmanlı Haftası düzenlenmektedir.

Sınav ücretlerini belediye ödeyecek! Kastamonu'daki belediyelere örnek olsun... Sınav ücretlerini belediye ödeyecek! Kastamonu'daki belediyelere örnek olsun...

Osmanlı Haftası'nın amacı nedir?

Osmanlı Haftası, tarihsel zenginliğiyle ön plana çıkan Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasını onurlandırmayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlamaktadır. Bu özel haftada düzenlenen çeşitli etkinlikler, sergiler, konferanslar ve kültürel aktivitelerle Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca sahip olduğu mirasın yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu hakkında kısa bilgi

Osmanlı İmparatorluğu, 27 Ocak 1299 tarihinde Anadolu Beyi ve ilk Osmanlı Padişahı 1. Osman tarafından kurulan bir Türk devletidir. İmparatorluk, 624 yıl boyunca varlığını sürdürmüş ve bunun yaklaşık 400 yılında ise dünyanın en büyük askeri ve ekonomik gücüne sahip olan devleti olarak tarihe geçmiştir. İmparatorluk yüzyıllar boyunca Batı dünyası ile Doğu dünyası arasında köprü görevi görmüştür.

Osmanlı Haftası 2024

Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda çeşitli illerde çeşitli etkinliklerle kutlanan Osmanlı İmparatorluğu’nun 725’inci kuruluş yıl dönümü olan 2024 yılında Osmanlı haftasında ne gibi etkinliklerin gerçekleştirileceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Editör: Deniz Çam