Çalışma Bakanı’nın cevabı net oldu: Temmuz’da asgari ücrete ara zam var mı? Çalışma Bakanı’nın cevabı net oldu: Temmuz’da asgari ücrete ara zam var mı?

Altına olan ilgi gün geçtikçe artış gösterirken kuyumcular altın bulmakta zorluklar başladı. Dolandırıcılar da kolları sıvadı, altın basmaya başladı. Yaşanan sahte altıncılık üzerine Memiş, ithalat yasağı kalkmadan kesinlikle arz tarafından problemleri çözüleceğini düşünmediğini açıkladı.

Arz - talep dengesinde hareketlilik yaşanırken altına talep artış yaşanırken altın bulunmalarda zorluklar yaşandı. Darphane ise talebi karşılamak için geçtiğimiz günlerde çift vardiyaya geçmesi üzerine çalışmalar başladı. Altın bulmakta zorluklar çekilirken sektör ele alınırken kilosu 3 bin dolar gibi bir işçilik koyulurken işçiliklerin devam ettiğine değindi. İçeride de altına güvenli liman olduğu için, örf adet geleneklerden ötürü talepler artış yaşandı. Fiyat artışlarıyla yoğun talepler verilerek yükselişin sürdüğü görüldü.
altına arz talep
İslam Memiş, çeyrek altın 75 TL işçilik bulunurken Cumhuriyet altını bugün 1115 TL işçilikle, gram altın 45 TL işçilikle. Bu durum üzerine mal az olup talep yüksek olunca fiyatlarda artışlar görüldü. Türkiye'de altın üretme yetkisi olan refineler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ya da Darphane Genel Müdürlüğü üzerinden vatandaşlarda görülmektedir.

(Kamu Bülteni)