Finans analisti İslam Memiş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı sonrası yatırım araçlarına ilişkin tahminini açıkladı.

Rusya, Asyalı şirketler için koordinasyon merkezi kurdu Rusya, Asyalı şirketler için koordinasyon merkezi kurdu

Islam Memiş-3

"TCMB’nin faiz kararı, döviz kurları ve altın fiyatları üzerinde bir etkiye neden olmadı" diyen Memiş, "Şu an gram altın (fiziki) 2.056 lira. Karadan önce de aynı idi.
Ons nedenli bir gerileme var" ifadelerini kullandı.

Gram altın TL'nin 2040-2070 lira aralığında oyalanacağı öngörüsünde bulunan İslam Memiş, önümüzdeki günlerle ilgili tahminini ise şöyle açıkladı:

Islam Memiş 1

"Ancak her ay üzerine koyan bir trend bekliyorum. Fed’e odaklanan onslar da baskılanmanın kalıcı olmayacağını, alım fırsatı verdiğini söyleyebilirim. Yıl içinde yaz 2.500-2.700 devamında 3.000 lira seviyesi öngörümde bir değişiklik yoktur."

Islam Memis Gram Altin

İslam Memiş altın sahiplerine seslendi: Bunu yapan gram altında para kazanacak

Altın ve para piyasalarının uzmanı İslam Memiş, gram altın ve dolar için çarpıcı açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki günlerde alım fırsatı olacak tarihi işaret etti.

Islam Memiş (2)

2024''ün ilk ayını geride bırakırken, piyasa uzmanı İslam Memiş'ten çarpıcı açıklamalar geldi. Memiş, Davos Zirvesi, Jeopolitik gerilimler gibi bir dizi kritik konuya vurgu yaparak gelişmeleri değerlendirdi.

Yılın ilk ayını geride bırakırken finans analisti İslam Memiş, ilerleyen günler için uyarılarda bulundu. Memiş, İlerleyen haftaların karmaşı ve stresli geçeceğini belirterek, Davos Zirvesi, politik hamleler, seçimler, enflasyon, gibi pek çok kritik başlık hakkında konuştu.

kesme altın

DOLAR YORUMU

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş'in yayınından öne çıkan bölümler:

"Ons altın 2051 dolar seviyesinde bugün gün içerisinde 2045 - 2058 dolar aralığında işlemler gerçekleştirdi. Ons altın tarafında tekrar 2038 dolar destek seviyesi var. Bu hafta 2038 dolar seviyesini destek seviyesi olarak takip edeceğim. Tekrar hızlıca bir dönüş olacak. Yukarıda 2070 direncini takip ediyor olacağım. Yani bu hafta için ons altın tarafında takip ettiğim bant aralığı 2038-2070 dolar aralığı.

altın

Yılın ilk çeyreği ile alakalı 2150 dolar seviyesiyle alakalı öngörüm hala devam etmekte. Özellikle ons altın tarafında yükseliş trendi fırsat vermeden bu yükselişlerini devam ettireceğini söyleyebilirim. Gram altın / TL fiyatı serbest fiyatlarda 2050-2060 lira aralığında.

Serbest piyasalarda 2076 lira seviyesine kadar yükseldi. Tekrar burada ons altın gerilemesiyle gram altında da 15 liralık bir gerileme gördük. Gram altın / TL tarafında 2040- 2070 lira aralığını bu hafta için tekrar takip ediyor olacağım. Bu haftaki gerileme yeniden fırsat sunuyor.

ALTINDA BU GELİŞMELERE DİKKAT

altın-3

Tekrar fırsat sunmadan yükselişine devam edecek bir gram altın var karşımızda. Tekrar ons altın 2038 dolar seviyesine çekilince karşısındaki gram altın kaça tekabül ediyorsa oradan tekrar alımları bitirmek lazım.

2070 lira denemesi yaparak bu sefer 90 lira seviyesini hedef alan bir yükseliş karşımızda olacak. 2040 lira seviyesini referans aldığımız zaman demek ki burada 50 liralık bir yükseliş kısa vadede bizi bekliyor. O yüzden geri çekilmeler benim nazarımda kalıcı değil.

Bu hafta genel itibariyle jeopolitik gerilimlerin konuşulacağı bir haftada olacağız. Davos Zirvesi var malum, önemli. Buradan gelen haber akışlarını takip edersiniz."

Editör: Mustafa Balcı