Temmuz ayı yaklaşırken milyonlarca memur ve emekli, maaşlarına yapılacak zam oranlarını merakla bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon farkı, zam oranlarının belirlenmesinde kritik bir rol oynayacak. Peki, memur ve emekli maaşları temmuz ayında ne kadar artacak?, Memur Emekli zammı temmuz 2024 ne kadar olacak?, Temmuz memur zammı ne kadar olacak?, 3 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu?, 2024 memur zammı kaç defa olacak? İşte detaylar... 

6 Aylık Enflasyon Farkı Nasıl Etki Edecek?

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait enflasyon verileri açıklandı ve bu verilere göre 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak belirlendi. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon farkı kesinleşecek. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyon farkı yüzde 25,46 olarak tahmin ediliyor. Bu oran doğrultusunda, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam da belirlenmiş olacak.

Ocak Ayında Yapılan Zam

2024 yılının ilk 6 aylık döneminde memur ve emekliler, maaşlarına yüzde 49,25 oranında zam almıştı. Bu yüksek oran, yılın ikinci yarısında beklenen enflasyon farkı zammıyla daha da artacak.

Arıtmayla kurak topraklar hayat buldu Arıtmayla kurak topraklar hayat buldu

6 Aylık Enflasyon Oranının Belirlenmesi

  • Ocak Enflasyonu: %6,70
  • Şubat Enflasyonu: %4,53
  • Mart Enflasyonu: %3,16
  • Nisan Enflasyonu: %3,18
  • Mayıs Enflasyonu: %3,37

Bu verilere göre 5 aylık enflasyon farkı yüzde 22,72 olarak hesaplandı. Haziran ayı enflasyonu da bu doğrultuda açıklanırsa, toplamda yüzde 25,46'lık bir enflasyon farkı ortaya çıkacak.

Kök Maaşla Birlikte En Düşük Emekli Maaşı

Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan emeklilerin maaşı 10 bin liraya denkleştirilmişti. Eğer bu uygulama devam eder ve 6 aylık enflasyon oranında artış yapılırsa, en düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak.

Memur ve Emekli Maaşları Temmuzda Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam, toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkı üzerinden hesaplanacak. Bu da memur ve emeklilerin maaşlarının belirgin bir şekilde artacağı anlamına geliyor.

  • Mevcut Zam Oranı: %22,72 (5 aylık enflasyon farkı)
  • Tahmini Zam Oranı: %25,46 (6 aylık enflasyon farkı)
Editör: Haber Merkezi