Taşköprü ilçemizde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Seka Ortaokulu öğrencileri yaşadıkları bölgede bir ilke imza attılar.

72b43fa7-bdc5-43f2-b916-a36300a3f6bf

Taşköprülü Miniklerin Kütüphane Deneyimi Taşköprülü Miniklerin Kütüphane Deneyimi

Taşköprü ilçemize bağlı Çördük köyünde bulunan, Seka Ortaokulu’nun öğretmenler odasında 2018 yılında kurulan spor kulübü bir ilçenin kaderini değiştirdi.  
d9235f4d-b558-41de-b3d6-437eda4a1407

Kastamonu Asya Gençlik Spor Kulübü, okulda eğitim gören kız öğrencileri bünyesine katarak, ilçede neredeyse hiç bir vatandaşın ismini dahi bilmediği bir spor branşını sergilemek üzere sahaya çıktılar.

9e92a11a-1af1-4b17-a3b6-3fac7a43a2f8

Ragbi sporunu başta bulunduğu ilçeye, daha sonra ise bölgeye tanıtmayı hedefleyen Antrenör ve sporcular, büyük başarılar elde etti.

Tüm üyeleri okulda görev alan öğretmenlerden oluşan spor kulübü ilk olarak 2022 yılında resmi müsabakalara çıktı. U-18 Kızlar Gelişim Ligi’nde büyük bir başarı göstererek Türkiye Şampiyonluğuna erişen spor kulübü bulunduğu şehirde kısa sürede adından söz ettirmeyi başardı.

29a5a66b-be3b-4332-9647-56118551f187

Okul harçlıklarını çıkarmak için ilçenin tek ve en büyük geçim kaynağı olan Sarımsak tarlalarında çalışan kız sporcular ve antrenör Sercan Hükümen, Türkiye Şampiyonluğunun yanı sıra Türkiye Milli Takımı'na da seçilerek Polonya'da düzenlenen Avrupa Kupası'nda ülkemizi temsil ettiler.  

Milli Takım heyecanı yaşayan sporculardan Irmak Karabaş; “Düzenlenen Türkiye Şampiyonluğu'nda ilçemizi en güzel şekilde temsil ederek şampiyonluk kupasını kazandık. Daha sonra üç arkadaşım ve antrenörümüz ile birlikte milli takım kampına davet edildik. Burada büyük bir tecrübe edinerek unutulmaz anılar biriktirdik. Polonya Zagbi'de düzenlenen Avrupa Kupası'nda da üçüncü olarak ülkemize mutlu bir şekilde döndük" dedi.

ca7bcee7-b91a-459d-8c90-9dd8932db5a1

Bir diğer milli sporcu Büşra Yıldız ise yaptığı açıklamada; " Türkiye Şampiyonluğu benim ve tüm takım arkadaşlarımın en büyük hayaliydi. Bu başarının ardından milli takım kampına davet edilmek ise bizim için çok büyük bir sürpriz oldu. İlk önce ilçemizin ve okulumuzun ismini ülkemizde duyurduğumuz için çok mutluyduk ama daha sonra ülkemizi Avrupa'da temsil etmek şansı yakaladık. Ragbi Kadınlar Avrupa Kupası'nda, Avrupa üçüncüsü olarak güzel bir derece elde ettik ve burada çok güzel anılar biriktirdik. Turnuva sonrası ilçemize döndüğümüzde, Taşköprü'nün tek ve en büyük geçim kaynağı olan sarımsağın hasad vakti gelmişti. Bende diğer arkadaşlarım gibi sarımsak diktiğimiz tarlalarımızda aileme yardım etmek için hasad yapıyorum. Hasad işlemlerinin tamamlanması ve okulların başlamasıyla birlikte bizlerde antrenörümüz eşliğinde antrenmanlarımıza başlayacağız" dedi.

Haber: Oğuzhan ERDOĞAN