Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye genelinde vergi tahsilatına dair önemli bilgiler açıklandı. 2023 yılında toplam 4,5 trilyon lira vergi tahsilatı gerçekleşti ve bu miktarın 2,1 trilyon lirası İstanbul'dan geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile vergi tahsilatının en fazla ve en az olduğu şehirler belirlendi.

Kocaeli, vergi tahsilatının en yüksek olduğu il olarak öne çıkarken, en düşük vergi tahsilatı ise Karabük'te gerçekleşti. Türkiye genelinde vergi borcunu ödeme oranı ise yüzde 83,7 olarak kaydedildi.

Karabük, Vergi Tahsilatında Birinciliği Ele Aldı Ancak Sondan

Karabük, vergi tahsilat oranı bakımından Türkiye genelinde en düşük performansı sergiledi. Tahsilat oranlarına göre sıralama yapıldığında, Tekirdağ yüzde 59,2, Yozgat yüzde 50,4 ve Karabük yüzde 44,4 oranlarıyla en düşük il olarak belirlendi.

İstanbul'da yarın 'Büyük Kastamonu' buluşması var İstanbul'da yarın 'Büyük Kastamonu' buluşması var

Tahsilat oranı düşük olan diğer iller ise sırasıyla Ardahan, Gümüşhane, Kilis ve Çankırı olarak kaydedildi. Bu veriler, Türkiye genelinde vergi tahsilat performansının farklı şehirler arasında önemli ölçüde değişkenlik gösterdiğini göstermektedir.