Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bulunan eğitim sendikaları tarafından yapılan basın açıklamasının ardından Halbank Şubesinin önün siyah çelenk bırakıldı.

Eğitim Bir-Sen, Eğitim-İş üyeleri, Türk Eğitim-Sen Temsilcisi Sezai Dincar ve üyelerininkatıldığı protesto sonrası, Halkbank’ın önüne “Eğitim Çalışanları” yazılı bir siyah çelenk bırakıldı.

Türk Eğitim – Sen Taşköprü Temsilcisi Dincar, “Taşköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 507 eğitim çalışanı adına Pazartesi günü yapılan maaş promosyon ihalesinde ilçemizde bulunan Denizbank-Şekerbank ve Ziraat bankası bizleri yok sayarak teklif vermeye bile tenezzül etmemiş,

Yıllardır maaş aldığımız Halkbankası ise 10.800 TL gibi komik rakamlar teklif etmişlerdir.

Biz eğitim çalışanları ile dalga geçip rencide eden bu teklifleri asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.

Buradan Hükümete ve Milli Eğitim Bakanına da sesleniyoruz. Eğitimcilerin maaş promosyonu bankaların insafına bırakılmamalı ve gerekli mevzuat düzenlemesini bir an önce yaparak, kamu çalışanlarının ücretleri üzerinden kazancına kazanç katan bankaların memurumuzun hakkını gasp etmesine izin verilmemelidir. Bu noktada Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için diğer bakanlıkların yaptığı gibi Milli Eğitim Bakanlığının da tek merkezden promosyon anlaşması yapması bir çözüm olabilecektir. Komik rakamlar ile sözleşmeye gelen bankaların gözünde bir değerimiz olmadığını görmüş olduk. Eğitim çalışanları her geçen gün artan enflasyon altında zaten ezilmektedir. Bu durum ise bizlerin artık bir karar almamız gerektiği kanaatini oluşturmuştur.

Taşköprülü Sporcular Gurur Kaynağı Oldu Taşköprülü Sporcular Gurur Kaynağı Oldu

Çalışanlarımıza sunulan sadaka gibi teklifleri kınıyoruz ve aşağıda bulunan kararları bütün eğitim çalışanlarımızın uygulamasını istiyoruz. Maaşlarımızı aldığımız bankanın kredi kartını kullanmamayı, Ek hesapların kapatılması, Var ise otomatik ödemelerimizin kaldırılması, Döviz, altın gibi birikimlerimiz var ise başka bankalara kaydırılması, Maaşlarımızın yatırılması ile birlikte hesapta nakit bırakılmaması, Bu kararları Eğitim Çalışanlarını memnun edecek bir rakamın veya iyileştirmenin yapılana kadar devamını sağlamaya, davet ediyor. Bizleri görmezden gelen yıllardır maaş aldığımız Halk Bankasının verdiği komik teklife tepki olarak siyah çelengimizi bankaya bırakıyoruz” açıklamasında bulundu.

Çelenk konulduktan 5 dk sonra Banka Güvenliği tarafından kaldırıldı.

Editör: Hamza Sefa Yılmaz