catseie-4

Son yılların en bereketli sezonunun yaşandığı Karadeniz'den çıkan balıkların havaların soğumasıyla daha da bol bir şekilde avlandığı belirtilirken, komşu illerimizde tezgahlarda hamsi 25 TL'ye kadar düştü.

Kastamonu'da kilosu 80, onlarda 4 kilosu 100 TL

Motorine indirim geldi Motorine indirim geldi

AA-20231207-33127401-33127400-TRABZONDA_HAMSININ_KILOGRAMI_25_LIRAYA_KADAR_DUSTU

Kıyısı deniz olan Kastamonu'da balık fiyatları yüksek seyretmeye devam ediyor. Kıyısı deniz olmayan bölgelerde balık daha ucuza tüketilirken, Kastamonu'da balık fiyatlarının bir hayli yüksek seyretmesine vatandaşlar bir anlam veremiyor. Trabzon'da 4 kilo hamsi 100 Liraya satılırken, hamsi yanı başımızdaki Sinop'ta da 25 TL'ye satılıyor...

Vatandaş, Kastamonu'daki balık fiyatlarının neden yüksek olduğu hakkında bir açıklama beklerken, yetkililerden fiyat denetimi bekliyor... 

 HAMSİ BOLLAŞTI AMA...

Trabzon Balıkçılar ve Manavcılar Derneği Başkanı Cemal Kaya Şamlıoğlu, AA muhabirine, Karadeniz'de bollaşan hamsinin bugünlerde 25 ila 35 liradan satışa sunularak piyasada rekabet oluşturduğunu söyledi.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu ise son günlerde hamsinin Giresun ile Vakfıkebir ve Araklı ilçelerinde bol avlandığını ifade etti.

Bollaşan hamsinin kilogramının 25 liraya kadar düştüğünü dile getiren Örseloğlu, "Hamsi soğuk iklimi seven bir balık. Denizin biraz soğumasıyla hemen kendisini göstermeye başladı. Bol ve diri olmasıyla daha lezzetlendi. İnşallah havaların daha da soğumasıyla daha güzel hamsinin tezgahlara gelmesini bekliyoruz." dedi.

Örseloğlu, hamsinin yanı sıra tezgahlarda barbunya, çupra, levrek, sargan, çinekop ve lüfer gibi balık çeşitlerinin de olmasıyla güzel bir sezon geçirdiklerini aktardı.

Balıkçı Cem Yazıcı da satışlardan memnun olduklarını kaydederek, "Bu yıl palamut olmayınca hamsi bol çıktı. Vatandaşların da talebi oldukça fazla. Geçen yıl hamsi yoktu, o nedenle fiyatlar bu kadar düşmemişti. Bu yıl hamsi fazla olunca fiyatlar 3 ya da 4 kilogramı 100 liradan satışa sunuluyor." diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi