Son zamanlarda yaban hayatının özellikle ayıların bahçelere ve tarlalara zarar vermesinin ardından çiftçiler mahsullerini güneş enerjili çitlerle korumaya çalışıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da bu yönde çiftçilere hibe desteğinde bulunuyor.

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalarda KDAKP kapsamında yüzde 70 hibe desteği sağlanan Güneş Enerjili Çit kurulumları hızla tamamlanıyor.

Güneş Enerjili Çit Kurulumları hızla tamamlanıyor

WhatsApp Image 2023-09-13 at 15.43.41 (2)

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konuya ilişkin şu bilgilendirmeyi yaptı: "Bakanlığımızca yürütülmekte olan bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından karşılanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) Kastamonu İli 2023 yılı bütçesi Bireysel Hibeler kapsamında gerçekleştirilen Güneş Enerjili Çit Kurulumları hızla tamamlanıyor. Bu hibe programı ile yabanıl hayatın tarım arazileri üzerindeki zararının en aza indirilmesi, yabanıl hayat ile çiftçilerin karşı karşıya gelmelerinin azaltılması ile yeni teknik ve uygulamaların çiftçilerimize anlatılabilmesi hedeflenmektedir. Bu proje ile 50 çiftçimize ait toplam 700.000,00 TL hibe desteği sağlanacaktır. Projenin toplam tutarı ise KDV hariç 1.000.000,00 TL dir.  KDAKP Kastamonu İl proje Yönetim Birimi ve İlçe Çiftçi Destek Ekipleri tarafından kurulumu tamamlanan güneş enerjili çitlerin kontrolleri yapılarak hibe ödeme işlemleri başlatılmıştır.​"

(Mustafa Balcı)

Meclis Araştırma Komisyonu, Kastamonu’nun balıkçılık sektörünü araştırdı Meclis Araştırma Komisyonu, Kastamonu’nun balıkçılık sektörünü araştırdı