Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. M. Fatih Şerifoğlu, Kastamonu’da 65 yaş üstü intihar sayılarının yüksek olduğunu, bunun başlıca sebebinin de “yalnızlık” olduğunu söyledi.
İnebolu’da köy ve mahalle muhtarlarına yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Şerifoğlu şunları söyledi:

“İNTİHARLAR SAYILARI YÜKSEK”

“İntihar verileri. İntiharları Önleme Komisyonu başkanlığı da ilimizde bizim ukdemizde yürümekte. Biz burada tüm intiharları, kolluktan gelen görüşleri, savcılığın ifadelerini bir uzman heyetimiz isimler olmadan ve intiharların çok nedenlerini bulmaya çalışıyoruz. Maalesef ilimizde Türkiye’ye göre  65 yaş üstü tamamlanmış intihar sayıları yüksek.”

“İNTİHARLARIN BAŞLICA SEBEBİ YALNIZLIK”

“Bunu (intiharları) engellememiz gerekiyor. Uzman heyetimiz bunun kök nedenini incelediğinde şu tespiti yaptı. Yalnızlık nedeniyle 65 yaş üstünde intiharların olduğu. Özellikle biliyorsunuz Kastamonu’nun çok göç veren ilçelerinde ebeveynlerin çocukları il dışında. Kovit öncesi sık sık geliyorlardı, kovitle beraber kötü bir alışkanlık oldu, artık gelmemeye başladılar. Kastamonu’da bir yılda 102 defa ambulans çağıran bir yaşlı çiftimiz vardı. Bir insan görmek istiyor, biriyle konuşmak istiyor. İlimizde de 65 yaş üstü tamamlanmış intiharda Kastamonu olarak kötüyüz. İlimizde özellikle köylerde yaşayan 65 yaş üstü tüm vatandaşlarımızla bir test yapacağız. Tabi onlar test olduğunun farkında olmayacaklar. Karşılıklı soru cevap şeklinde. Burada bir risk grubu sıralayacağız. Bu risk grubunda uzman psikologla eşleştirip tedavilerinin programlarına başlayacağız. Çevremize duyarlı olalım. Özellikle yaşlıların intihardan önceki davranış şeklini incelediğimizde şu sonuç ortaya çıkıyor. Bir anda köydeki Mehmet amca ördekleri birine veriyor, özel eşyalarını şuna devrediyor, bir anda tüm kıymetli eşyalarını birilerine dağıtmaya başlarsa orada kafamızda bir soru işareti oluşması lazım. Yıllardır görüşmediği küslükler çözülmeye başlıyorsa, beni barıştır bununla diyorsa kafamızın bir ucunda bu soru işareti olması lazım. Mutlaka bizim ruh sağlığı birimine ulaşabilirsiniz. Biz sonrasında devralırız o ilgili kişiyi.”

(Kadir Yıldırım/Yeni İnebolu)

Kastamonu bu dolandırıcılık iddiasıyla çalkalanıyor! Kastamonu'da sevgili dolandırıcılığı iddiası 'Esra Erol'da Kastamonu bu dolandırıcılık iddiasıyla çalkalanıyor! Kastamonu'da sevgili dolandırıcılığı iddiası 'Esra Erol'da

379456796_6628396590561445_3422283151447719412_n376405531_6628396377228133_1450063215468749428_n

Editör: Mustafa Balcı