Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Bolu illerinde tespit edilen yeni fay hatlarıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Karadeniz'de tespit edilen yeni fay hatları, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbir tarafından açıklandı.

Samsun'da Endişe Verici Yeni Fay Hattı Prof. Dr. Sözbir, Samsun'da da yeni fay hatları belirlendiğini ifade ederek, "Samsun'un güney ilçeleri ile Atakum-Alaçam arasında bulunan yeni fay hattı endişe yaratıyor. Bu fay hattı, Kuzey Anadolu fay hattına paralel bir şekilde ilerliyor. Bu fay hattının derhal incelenmesi ve olası deprem riskiyle ilgili çalışmalar yapılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Karadeniz Bölgesi'nde Artan Deprem Riski Karadeniz bölgesi, Türkiye'nin en yüksek deprem riskine sahip bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Bu bölgede, Kuzey Anadolu fay hattı ve Doğu Karadeniz fay hattı gibi büyük fay hatları bulunmaktadır. Bu fay hatları, geçmişte önemli depremlere neden olmuştur.

Duvara çarpan otomobilin sürücüsü ölümle burun buruna geldi! Duvara çarpan otomobilin sürücüsü ölümle burun buruna geldi!

(orduyorum)