Doğal gaz ve elektrik faturalarının gelir veya tüketime bağlı olarak tarifelendirileceği yeni bir tasarı üzerinde çalışıldığı iddia edildi.

Doğal gazda uygulanan 25 metre küplük desteği sona erdi. Doğal gaz ve elektrik fatularına zam gelip gelmeyeceği merak edilirken ABD merkezli Bloomberg, doğal gaz ve elektrik faturalarında yeni bir düzenlemeye gidileceğini duyurdu. Habere göre, gelir grupları için farklı doğalgaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üzerinde çalışılıyor. Bloomberg’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bir süredir bu plan üzerinde çalıştığını söyledi.

“GELİR VEYA TÜKETİM ARTTIKCA TARİFE DEĞİŞECEK”

Yetkili, hükümetin düşük gelirli haneleri daha düşük faturalarla desteklemeyi amaçladığını ve uygulamanın, gelir veya tüketim arttıkça enerji tarifelerinin kademeli olarak artabileceği anlamına geleceğini belirtti.

Hükümet geçen yıl seçimler öncesinde desteğini artırmak amacıyla yaklaşık 20 milyon haneye bir yıl süreyle ayda 25 metreküpe kadar doğalgazı ücretsiz vermeyi taahhüt etmişti.

Bu süre 1 Mayıs’ta sona erdi ve Merkez Bankası’nın analizine göre bu durum aylık enflasyona 0,7 puan ekleyebileceği belirtildi.

Emekliye Yüzde 15 İndirim Başladı! Emekli Destek Paketi Nedir, Nasıl Kullanılır? Emekli Yüzde 15 İndirim Nerede Geçerli? Emekliye Yüzde 15 İndirim Başladı! Emekli Destek Paketi Nedir, Nasıl Kullanılır? Emekli Yüzde 15 İndirim Nerede Geçerli?

Kaynak: TELE1