Akbank 800 Bin TL konut kredisini kaç TL taksitle vermeye başladı? Konut kredisi çekmek ev sahibi olma planı yapanların ilk başvurdukları finansman desteği kaynağı oluyor. Ancak Türkiye ekonomisinde yaşanan bazı gelişmeler konut kredilerinde yaşanan süreci köklü bir şekilde değiştirdi. İnsanlar bir ev satın almak istediklerinde evin fiyatının önemli bir kısmını bankalardan çektikleri konut kredileri ile karşılıyordular. Yalnız artan kredi maliyetlerinden sonra bu sistem tamamen değişti. Bugünlerde konut kredisi çekilerek ev alınacaksa eğer evin fiyatının küçük bir kısmı konut kredisi ile karşılanıyor. Bu şekilde ortaya çıkan taksitler ödenebilir oluyor.

EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI!

En düşük faizli konut kredisi kampanyasını araştıranlar bir süredir sadece bir banka ile karşılaşıyorlar. Akbank ev almak isteyen müşterilere aylık yüzde 2,80 oranında faiz ile konut kredisi veriyor. Bu da şu anda bankacılık piyasasındaki en düşük faizli konut kredisi oluyor. Esasında uygulanan faiz konut kredisi için yüksek olarak değerlendirilebilir. Lakin diğer bankalar çok daha yüksek faiz uyguladığı için Akbank’ın maliyeti bu açıdan makul olarak değerlendiriliyor. Akbank müşterileri konut kredisi çekmek istediklerinde 120 aya kadar vade imkanından yararlanabiliyorlar. Bu süreci uzatmanın şu anda imkanı bulunmuyor.

Edirne'de Jandarma'dan balık avına karşı tedbir Edirne'de Jandarma'dan balık avına karşı tedbir

Türkiye’de kredi piyasasını BDDK dizayn ediyor. BDDK’nın güncel talimatına göre bankalar konut kredisi verirken en fazla 120 aya kadar vade uygulayabiliyorlar. Bu süre asla aşılamıyor. Bunun için de Akbank müşterileri de 10 yıldan daha uzun süreli vadelerle konut kredisi çekemiyorlar. Konut kredisinde Akbank’ın özel bir vade uygulaması daha bulunuyor. Banka müşterinin yaşına göre bir vade sistemi de uyguluyor. Bu kapsamda müşterinin yaşı ile konut kredisi vadesinin toplamının 70’i geçmemesi gerekiyor. 62 yaşındaki bir müşteri en fazla 8 yıl vadeli konut kredisi çekebilirken 65 yaşındaki müşteri için azami vade süresi 5 yıl oluyor.

800.000 TL KONUT KREDİSİ TAKSİT HESAPLAMASI

Akbank’tan 120 ay vadeli 800.000 TL tutarında konut kredisi çekilmesi halinde müşterilerin bu kredi maliyetleri aylık yüzde 2,80 oranında faiz ile hesaplanıyor. Bu hesaplamaya göre kullanılan bu konut kredisinde müşterinin ödemesi gereken aylık taksit 23.245 TL oluyor.

(haber global)