Milyonlarca vatandaş 2023 yılına ait Ek MTV'nin ilk taksidini ödedi. İkinci taksidin ödeme tarihi ise kasım ayında olacak. Ancak CHP ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne itiraz etmiş, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini de karara bağlayacak.

Araçların satış ve devrinin yapılabilmesi için MTV’nin ve ek MTV’nin ödenmiş olması gerekiyor. Milyonlarca vatandaş ilk taksidinin ödemeleri yaptı. İkinci taksidin ise kasımda ödenmesi gerekecek.

Getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne CHP itiraz etmiş, kararın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

KRİTİK GÜN 28 EYLÜL

Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu inceledi.

Dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini de karara bağlayacak.

YÜZDE 87 ÖDEME GERÇEKLEŞTİ

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin ağustos ve kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Kastamonulular kilosunu 80 liraya, onlar 4 kilosunu 100 liraya yiyor! Kastamonulular kilosunu 80 liraya, onlar 4 kilosunu 100 liraya yiyor!

Ek MTV'de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti.

(karar)