Tüm dünyada ve Türkiye’de özellikle aşılamanın gelişmesiyle birlikte kızamık vakaları çok düşük seviyelere gelmişti. Ancak, düşük aşılanma oranlarına sahip ülkelerden gelen göç dalgaları, bu başarıyı tehdit ederek kızamık vakalarının yeniden artmasına yol açtı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) hazırladığı yeni bir rapora göre, 2022 yılında kızamık vakalarında ve ölümlerinde "şaşırtıcı" bir yıllık artış yaşandı.

Bu iki kurumdan yapılan ortak açıklamada, vakaların %18 artışla tahmini 9 milyona, ölümlerin ise 136.000'e çıktığı belirtildi.

Üniversite öğrencilerine ‘uyuşturucuyla mücadele’ eğitimi Üniversite öğrencilerine ‘uyuşturucuyla mücadele’ eğitimi

Geçen yıl 37 ülkede büyük veya yıkıcı salgınlar yaşanırken, bu ülkelerin çoğunluğunun Afrika ülkesi olduğu açıklandı.

CDC'nin küresel aşılama bölümünün yöneticisi John Vertefeuille, "Kızamık salgınları ve ölümlerdeki artış şaşırtıcı, ancak son birkaç yılda gördüğümüz düşen aşılama oranları göz önüne alındığında ne yazık ki beklenmedik bir durum değil" dedi.

COVID-19 salgını dünya çapında kızamık için rutin aşılama çalışmalarını büyük ölçüde sekteye uğrattı. Bu sebeple de vakaların arttığı bildirildi.

Uzmanlar, kızamığın dünyadaki en bulaşıcı virüslerden biri olduğunu ancak iki doz aşı ile önlenebildiğini hatırlattı. 2022'de dünya çapında 22 milyon çocuk ilk doz kızamık aşısını kaçırırken, 11 milyon çocuk da ikinci dozunu kaçırdı.

Ancak DSÖ, kızamıktan ölüm riskinin en yüksek olduğu düşük gelirli ülkelerde pandemiden bu yana durumun hiç düzelmediğini söyledi.

( Yeni Çağ Gazetesi )