Dolar geçtiğimiz hafta itibariyle Kapalıçarşı’da 31 liradan satılmaya başlandı. Dolar kurunun uzun süredir sabit tutulması dolar yatırımcısını endişelendirmeye başladı. Dolar yıl sonu kaç olması bekleniyor? Bugün Kapalıçarşı'da dolar 31,97 TL, Euro 34,43 TL, İngiliz Sterlini 39,99 TL, İsviçre Frangı ise 35,18 TL'den alıcı buluyor.

DOLAR YIL SONU KAÇ OLUR?

"Dolar düşecek mi? Bunu anlamak için Merkez Bankasının rezervlerine bakmak lazım” diyen Evren Devrim Zelyut sözlerine devam etti.

“Rezervlerin ekside olduğunu biliyoruz. Ancak Merkez hızlı bir şekilde rezerv toplamaya devam ediyor. Bu da kura baskı yapacaktır. Cari açığımızda düşmeye devam edecek. Olumlu haberler olarak değerlendirebiliriz. Piyasaya baktığımızda Merkez önemli bir alıcı. Yabancı girişleri var ancak hane halkı önemli bir alım yapmıyor. Mehmet Şimşek enflasyonda 73 zirve olacağını söyledi. Enflasyonu düşürürken baz etkisine güveniyorsun ancak fiyatlar düşmüyor. Türkiye’nin üretimi dışarı bağlı olduğundan kurun 30’larda olması da enflasyonu da etkileyecek. Bütçe açık verdikçe enflasyon yaratıyorsunuz. Hadi diyelim ki bütçe dengelerini alt üst edecek bir olay yaşamazsak yıl sonu enflasyon 40 olsa bile. Yüzde 40 kadar 30’un üstüne koyduğunuz vakit dolar kuru yine 42 seviyelerine gelecek. Kur geçişkenliği yine bizi vuracak. Enflasyon zirve yapacak ancak çokta gerilemeyecek. Bu kur 42 lirayı görecek.” dedi.

TürkTraktör 2024'ün ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı TürkTraktör 2024'ün ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

13 MAYIS 2024 DÖVİZ KURLARI

Dolara MB darbesi! Dolarda 12 liralık artış! 13 Mayıs 2024 döviz kurları - Resim : 1

NOT: Görüşler tamamen şahsa aittir. Yatırım tavsiyesi değildir.

(aydınlık)