Kastamonu'da mutlu son! 9 gündür haber alınamıyordu! Kastamonu'da mutlu son! 9 gündür haber alınamıyordu!

Alfabetik sıraya göre 81 ilin deprem risklerini değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Ercan, üç kentte 7'nin üzerinde deprem riski bulunduğunu açıkladı. Prof. Ercan, yaptığı uyarıda Kastamonu merkezinin güvenli ancak Tosya için aynı şeyi söyleyemeceğini ifade etti...!

Her gün en büyük depremin yaşanabileceği illeri ve büyüklüklerini paylaşmaya devam eden Jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sıraladığı illere bugün 6 il daha ekledi.

Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu ve Kayseri'nin deprem risklerini açıklayan Prof. Dr. Ahmet Ercan, Kahramanmaraş, Kars ve Kastamonu için 7'nin üzerinde deprem uyarısında bulundu. Bununla birlikte, 6 Şubat depremleriyle sarsılan Kahramanmaraş'ta uzun süre deprem beklemediğini de ekledi.

KASTAMONU'DA DEPREM RİSKİ VAR MI?

Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın paylaşımı şöyle: "Şu illerde gelecekte görebilecek en büyük deprem; K.Maraş; M7,7, Karabük;

cattçk

Prof. Dr. Ahmet Ercan dün de Iğdır'da en fazla 6,5, Isparta'da 7 büyüklüğünde deprem meydana gelebileceğini belirterek şu paylaşımı yapmıştı:

"Gelecekte görülebilecek en büyük deprem büyüklüğü; Iğdır M6,5, Isparta M7,0. Sarsıntılardan korunmak için sulak, verimli ovalardaki yapılar kayalık yerlere taşınmalıdır."

Prof. Ercan Türkiye'nin en güvenli illerini sıralamıştı

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından deprem açısından en güvenli olan illere ilişkin açıklamada bulunmuştu.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın açıklamaı şu şekilde: “Yıkıcı deprem bakımından Türkiye’nin en güvenli önde gelen illeri: Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin, Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Ankara.”

(Kaynak: Karar)

Editör: Mustafa Balcı