CHP Milletvekili Hasan Baltacı ile Hikmet Erbilgin’in dahil olduğu ‘Afyon olayları’ gündemdeki yerini korumaya devam ediyor…

Afyon’da yaşanan olayların tamamen bir provokatif eylem olduğunu söyleyen Hikmet Erbilgin ve Hasan Baltacı iddiaları cevaplamak ve Afyon olaylarını anlatmak için bugün saat 10.00’da ilçe başkanlarının huzurunda basın karşısına geçti.

Dün akşamüzeri telefonum çaldı. Arayan kişi CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’di;

“İzzet bey bugünkü makaleniz üzerine arıyorum yarın (15 Eylül 2023 Cuma günü saat 10’da basın açıklamamız olacak sizi özellikle davet ediyorum” dedi.

Devamında “Şayet siz kendinizin gazeteci olduğunuzu iddia ediyorsanız benim hırsız olduğumu ispatlayıp siyasi hayatıma son verirsin!” dedi.

Dünkü görüşmeden sonra Hasan Baltacı’nın ve Hikmet Erbilgin’in basın toplantısına gazeteci arkadaşlarımla birlikte gittim.

Kaymakam Özen: Can kaybı ve yaralanma olmaması en büyük tesellimiz Kaymakam Özen: Can kaybı ve yaralanma olmaması en büyük tesellimiz

Onlar anlattı biz dinledik. Özetle; Afyon’da yaşanan olayların CHP Afyon Milletvekili ve Grup Başkanvekili Burcu Köksal ve yakınlarının çıkardığını tamamen provokatif bir olay olduğunu 10-15 kişilik bir grup tarafından organize edildiğini hem Hasan Baltacı hem de Hikmet Erbilgin tarafından dünkü basın toplantısında açıklandı.

Hikmet Erbilgin’in öncelikli hedefinde önceden beklendiği gibi MHP Kastamonu eski il başkanı ve MYK Üyesi Yüksel Aydın vardı. Erbilgin, Yüksel Aydın’ın komplocu olduğunu ve iddia ettiği hırsızlık olaylarını ispat etmekle mükellef olduğunu söyledi.

Basın açıklamasına tüm ilçe başkanlarını da davet eden Hikmet Erbilgin, başta Ulusal Basındaki köşe yazarlarından isimler vererek (ben) dahil bu komploya alet edildiğimizi iddia etti!

Evet CHP’nin basın toplantısının özeti böyleydi…

Hikmet Erbilgin ve Hasan Baltacı özelikle konuşmalarına kendilerinin devrimci kültüründen geldiklerinin altını çizerek gençlik yıllarında Afyon’un sokaklarını ilmek ilmek taradıklarının da altını çiziyordu.

Evet toplantıya katıldım. Toplantıda iki soru sordum.

Birinci Sorum:

-         Afyon’daki partinizin genel kurulunda yine partinizin Afyon Milletvekili ve Grup başkanvekili Sayın Burcu Köksal’ın Hasan Baltacı’nın bir gün önceden kendisini telefonla aradığını ve (Sizi Afyon’dan kazıyacağız!) şeklinde tehdit ettiğini söylüyor. Aranızda böyle bir telefon konuşması geçti mi?

Hasan Baltacı: “Evet böyle bir telefon konuşması geçti ama böyle bir tehdit vari bir konuşma olmadı”

İkinci sorum Hikmet Erbilgin’e;

-         Siz gençlik yıllarınızda Afyon’da gazetecilik yaptığınızı söylüyorsunuz hangi gazetede muhabirlik yaptınız?

 Cevap: “Evrensel Gazetesi’nde stajer muhabirlik yaptım”

Erbilgin’e ikinci sorum:

-         Kastamonu ve CHP dışında her hangi bir siyasi partinin il başkanlığını yaptınız mı?

Cevap: “Bizler devrimci geleneğin insanlarıyız.” Ben sorumun cevabını maalesef bu bölümde alamadım!

Evet Sayın Erbilgin, Google girdiğinizde 20 Nisan 2000 tarihinde Evrensel Gazetesi menşeli bir haber var. Bu haberde Metin Göktepe davasındaki tutanaklarda aynen şöyle bir cümle geçiyor (RFS Türkiye Temsilciliğinden Erol Önderoğlu ve EMEP Afyon İl Başkanı Hikmet Erbilgin katıldı.) diye kayıtlara geçmiş.

Bu tutanakta sizin açık ve net bir şekilde EMEP Afyon İl Başkanı olduğunuz yazıyor. Ben size bunun doğru olup olmadığını sordum ama siz benim bu sorumu (Provokatif) olarak değerlendirdiniz ve cevap vermekten kaçındınız, neden?

Sayın Erbilgin; Google da herkesin görebileceği bir şekilde arama yapıldığında karşımıza şöyle bir bilgi çıkıyor.

(Türkiye'de faaliyet gösteren THKO, Halkın Kurtuluşu ve TDKP örgütlerinin çizgisinin devamı olarak 1996'da Emek Partisi adıyla kurulmuş, 14 Şubat 1997 tarihinde kapatılmasından sonra Emeğin Partisi adını almıştır. Parti yöneticileri davayı AİHM'ye götürmüş ve Emeğin Partisi, 27 Kasım 2005 tarihli kongresinde Emek Partisi adını tekrar almıştır.)

Emek Partisi (kısaca EMEP), 1996 yılında kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Marksist-Leninist bir siyasi parti olarak yine Google hazretlerinde yazıyor. Parti, işçi sınıfının (proletarya) iktidarıyla kurulacak proletarya diktatörlüğünü ve halk demokrasisini savunmaktadır.

Aslında böyle bir siyasi partide il başkanlığı yapıp yapmadığını sormuştum ama sayın Erbilgin bu soruya cevap vermeden “Bizler devrimci geleneğinden gelen insanlarız. Geçmişimle de gurur duyuyorum.” Diyerek kısa ve kaçamak bir cevap vermiştir.

ÖZGÜR BASIN…

Her seferinde gerek Hikmet Erbilgin’in gerekse Hasan Baltacı’nın Türkiye’de basının özgür olmasını istediklerini beyan etmelerine karşın…

Bizde Afyon olaylarını özgür bir şekilde kimseye belden aşağı vurmadan Afyon’daki yerel gazetelere yansıdığı kadar, sosyal medyada gündem olan konuyu yorumladık.

Ancak maalesef ülkemizde özgürlük kavramı kişiye göre değiştiğinden Sayın Erbilgin ve Sayın Baltacı’nın Afyon olaylarının fazla irdelenmemesi ve sorgulanmaması gerektiğini açık ve net olarak söylemeseler de bizim yaptığımız yorumu “Böyle gazetecilik olmaz, yada provokatif” diyerek kestirip attınız!

Son olarak Sayın Hikmet Erbilgin ve Sayın Hasan Baltacı sizin MHP’li Yüksel Aydın ile yaşadığınız siyasi polemik bizi ilgilendirmiyor. Biz Afyon’dan yükselen bir sese (Hırsızlar dışarı!) serzenişinin perde arkasını yorumladık. Bu serzenişi yapanda sizin kendi parti milletvekiliniz ve grup başkan vekiliniz!

Diğer iddiayı yani (Bozkurt Sel felaketinde kendi partililerinizden iban numarası dağıtarak topladığınızı iddia edilen yardımlar ve daha vahimi bu yardımları sizin yediğinizi!) iddia ediyor. Kim iddia ediyor Afyon’da 50 kusür yıldır yayın yapan Türkeli gazetesi. Bu iddiayı ortaya atanda biz değiliz Afyon Türkeli Gazetesi’dir. iddia internet ortamında hala durmaktadır.”

Şimdi sizin ifadeniz ile özgür basın olarak ortaya dökülen bu iddiaları bizler yorumlamayalım mı? Sorgulamayalım mı?

Bu iddialara siz bugün Kastamonu’da cevap verdiniz. Neden Afyon’da basın toplantısı düzenleyip te cevap vermediniz?

Biz ortaya atılan bu iddiaların doğru ya da yalan olduğunu nereden bilebiliriz ki?

İddiayı ortaya atan kişi sizin partinizin milletvekili ve grup başkanvekili!

 “Hırsızlar dışarı!” diye bas bas bağıran CHP’nin grup başkan vekili ise bunu haber, yorum ve halka duyurma görevini özgür basın yerine getirmemeli mi?

Bir başka konu ise size tavsiyem bir sonraki basın toplantınızı lütfen basın mensuplarıyla yapmanızı öneriyorum. İlçe başkanlarınız ile yapacağınız toplantıyı başka bir salonda ve başka bir saatte yapmanız daha etik ve uygun olacaktır.

GÜNÜN SÖZÜ

“Devrim korkutucudur ama seçim kampanyaları da iğrençtir.”

(N.G.Davila)